fbpx
Naturalnie zaangażowani
Obszar wsparcia:
aktywność obywatelska
Miejscowość (siedziba):
Niemodlin
Województwo (siedziba):
opolskie
Partnerzy:
Fundacja Laboratorium Zmiany, Niemodlin, Polska
Okres realizacji:
01-11-2021 - 29-12-2023
Status:
zakończony
Koszt projektu:
74 988,95 EUR
Dotacja:
74 988,95 EUR
Zasięg:
lokalny
Typy działań:
działania edukacyjne, działania na rzecz ochrony środowiska, działania rzecznicze
Grupy docelowe:
dzieci, edukatorzy, młodzież, społeczność lokalna

Projekt był odpowiedzią na problemy społeczne związane z deficytem kontaktu dzieci i młodzieży z naturą (ang. nature-deficit disorder), oraz rosnącą ilością czasu spędzaną przed ekranami. Pandemia COVID-19 jeszcze bardziej pogłębiła te problemy, odbierając młodym ludziom poczucie sprawczości i odpowiedzialności za swoje otoczenie naturalne. Mieliśmy na celu przywrócenie więzi z przyrodą poprzez organizację cyklicznych całodniowych zajęć w lesie dla uczniów szkół podstawowych.
Projekt miał na celu nie tylko zwiększenie świadomości uczestników na temat otaczającej ich przyrody, ale także zbudowanie ich poczucia sprawczości i odpowiedzialności za nią. Badania pokazują, że więź z naturą zwiększa prawdopodobieństwo dbania o środowisko, dlatego postawiliśmy na budowanie jej już od młodego wieku.

W ramach projektu przeprowadziliśmy szereg aktywności i działań, które miały na celu zmniejszenie deficytu natury wśród dzieci i młodzieży oraz zwiększenie ich zaangażowania w ochronę środowiska. Projekt skupiał się głównie na uczniach 5 szkół podstawowych w wieku 10-13 lat.
Główne aktywności projektu:
? Organizacja cyklicznych całodziennych zajęć w lesie dla uczestników projektu, podczas których doświadczali oni natury wszystkimi zmysłami, uczestniczyli w mikroprzygodach, uczyli się nowych umiejętności i współpracowali przy rozwiązywaniu problemów.
? Realizacja przez uczestników swoich własnych projektów na rzecz przyrody, takich jak budowa budek lęgowych, domów dla pszczół czy organizacja przedstawień proekologicznych dla dzieci z przedszkoli.
? Szkolenia dla nauczycieli i opiekunów szkolnych grup Naturalnie Zaangażowanych, mające na celu przygotowanie ich do pracy z młodzieżą na rzecz ochrony przyrody.
? Badanie wpływu zajęć w lesie na dobrostan dzieci i młodzieży, w tym zarówno analizę ilościową, jak i jakościową.
? Produkcję filmu dokumentalnego pt. „Wycieczka do lasu”, który przedstawiał przebieg leśnych warsztatów szkolnych grup Naturalnie Zaangażowanych i stanowił również narzędzie promocyjne oraz edukacyjne. Film pokazywał różnorodne aktywności realizowane w ramach projektu, inspirując widzów do podobnych działań oraz prezentując korzyści płynące z aktywnego spędzania czasu w naturze.

Projekt skierowany był do uczniów i uczennic 5 szkół podstawowych w wieku 10-13 lat, którzy w ramach 7 cyklicznych całodniowych zajęć w lesie doświadczali natury wszystkimi zmysłami, ucząc się nowych umiejętności i współpracując ze sobą.
Efektem projektu było zwiększenie świadomości uczestników/czek na temat otaczającej przyrody, co przełożyło się na większą uważność i ciekawość związana z naturą. Ponadto, częstotliwość wizyt w lesie wzrosła, a ponad 80% uczestników poradziło sobie z kilkoma wyzwaniami, co zwiększyło ich poczucie własnej skuteczności.
Projekt miał również pozytywny wpływ na jakość relacji między uczestnikami zajęć, szczególnie dla osób mających słabszą pozycję w grupie rówieśniczej, które dostały możliwość wykazania się. Zostały one docenione i doświadczyły przyjęcia przez grupę.
Poprzez lokalne projekty na rzecz przyrody, uczestnicy/czki projektu przyczynili się do zbudowania budek lęgowych, domów dla pszczół murarek, zorganizowania przedstawień prośrodowiskowych dla dzieci z przedszkola oraz zbiórek śmieci w okolicznych lasach. Ponadto, uczestnictwo w projekcie wpłynęło na zwiększenie wiedzy o lokalnym środowisku przyrodniczym oraz zaangażowanie w działania związane z jego ochroną.
Efekty i rezultaty projektu zostały udokumentowane w raporcie z badań oraz filmie dokumentalnym „Wycieczka do lasu”, który został opublikowany na kanale YouTube fundacji Leśna Baza. Działania informacyjne i promocyjne przyczyniły się do zwiększenia świadomości społecznej na temat korzyści płynących z kontaktu z przyrodą oraz zaangażowania społecznego młodych ludzi w działania na rzecz środowiska.

Korzystamy z dotacji na rozwój instytucjonalny

W czym możemy Wam pomóc:

Translate »
Content | Menu | Access panel