Dorosłe osoby z niepełnosprawnością intelektualną wymagają wsparcia i treningów samodzielności. Na terenie powiatu węgorzewskiego brakuje klubów integracji społecznej – najbliższy jest w Kętrzynie. Z kolei placówki zapewniające całodobową opiekę osobom z niepełnosprawnością znajdują się w odległych miejscowościach. Ich nieliczny personel zapewnia opiekę w niewystarczającym stopniu, brakuje możliwości realizacji szerszego programu wsparcia osób z niepełnosprawnością intelektualną. Na terenie powiatów ościennych nie ma również mieszkań o charakterze wspieranym czy treningowym.
Projekt odpowiada na problem niedostatecznego wsparcia osób z niepełnosprawnością intelektualną w powiecie węgorzewskim.
Planujemy utworzyć samodzielne mieszkanie treningowe (adaptacja poddasza) dla 2 osób, całoroczną salę ćwiczeń (adaptacja pomieszczenia przyziemnego) oraz miejsce do realizacji imprez integracyjno-plenerowych i sportowych (altanę z grillem i siłownią plenerową w ogrodzie). Sala i ogród udostępniane będą również społeczności lokalnej. Chcemy szeroko promować ideę mieszkań wspomaganych wśród lokalnych organizacji pozarządowych, okolicznych samorządów i sołectw oraz szkół ponadpodstawowych (szkolenia i spotkania informacyjno- promocyjne). Po przyjęciu mieszkańców nasi trenerzy i terapeuci prowadzić będą codzienne treningi: kulinarny, higieniczny, ekonomiczny, społeczny, radzenia sobie w sytuacjach trudnych itp.
Uczestni(cz)kami projektu będą dorosłe osoby z niepełnosprawnością intelektualną.
W efekcie 33 osoby z niepełnosprawnością intelektualną nabiorą większej pewności siebie, uzyskają umiejętność radzenia sobie w różnych sytuacjach życiowych i świadomość zasobów jakie posiadają, podniesie się ich poziom samoakceptacji. Rezultatem projektu będzie również ich integracja z lokalną społecznością.