Z naszych obserwacji wynika, że polska turystyka rozwija się w sposób niekontrolowany. Często turystyka skupia się wokół pojedynczej atrakcji (jak wieża widokowa), nie zachęcając turystów/ek do zostania gdzieś dłużej, odkrycia różnorodności regionów. Jeśli w jednym miejscu sprawdzi się dana atrakcja turystyczna, to jest ona kopiowana w wielu innych lokalizacjach, co nie zawsze się sprawdza na każdym terenie. Unifikacja atrakcji wiąże się z zacieraniem tożsamości lokalnej oraz odrębności kulturowej. W ramach projektu chcemy odkryć potencjał turystyczny wybranych gmin i pomóc im w ich wykorzystaniu.
Przeprowadzimy – we współpracy z lokalnymi organizacjami w trzech gminach – między innymi Nowe Miasto Lubawskie oraz Radków (Góry Stołowe) – proces partycypacyjny w celu stworzenia strategicznej wizji rozwoju lokalnej turystyki.
Po przeprowadzeniu diagnozy lokalnej w każdej z gmin, zorganizujemy w nich mikrowyprawy pozwalające nam jeszcze lepiej odkryć ich potencjał turystyczny. Na ich podstawie zaproponujemy wizję rozwoju turystyki w każdej z gmin. Skonsultujemy tę wizję z mieszkańcami i mieszkankami oraz zbierzemy ich pomysły. W każdej z gmin zorganizujemy naradę turystyczną, w której wezmą udział samorządowcy, przedstawiciele i przedstawicielki lokalnych instytucji i organizacji, osoby związane z branżą turystyczną i biznesem lokalnym. Zebrane osoby wspólnie wypracują wizję rozwoju swojej gminy uwzględniając racje każdej strony i opinie zebrane w trakcie poprzednich działań.