fbpx
Obrazowo
Obszar wsparcia:
wykluczenie społeczne
Miejscowość (siedziba):
Warszawa
Województwo (siedziba):
mazowieckie
Okres realizacji:
10-03-2022 - 31-03-2023
Status:
zakończony
Koszt projektu:
29 791,23 EUR
Dotacja:
29 751,25 EUR
Zasięg:
regionalny
Typy działań:
samorzecznictwo
Grupy docelowe:
kobiety, LGBT+

Projekt odpowiada na problem dyskryminacji wielokrotnej. Osobami najczęściej doświadczającymi takiej dyskryminacji są kobiety pochodzące z mniejszości etnicznych, kobiety z niepełnosprawnościami, starsze kobiety, osoby queerowe z niepełnosprawnościami, starsze i nastoletnie osoby LGBT+ (Cieślikowska, Sarata, 2012). Coraz częściej osoby te podejmują równościowe, antydyskryminacyjne działania samorzecznicze. Czasami jednak brakuje im kompetencji i narzędzi do prowadzenia działań polegających na pracy m.in. własną tożsamością i z własną historią. Tymczasem w wyobrażeniu dużej części społeczeństwa grupy narażone na dyskryminację, choćby społeczność LGBT+, stanowią jednolitą grupę, pozbawioną innych cech tożsamości. Jednocześnie, jak pokazuje wiele badań, w przekazach równościowych (i nie tylko) to warstwa wizualna przykuwa silniej uwagę i jest zapamiętywana. Niestety, używane często w działaniach równościowych fotografie czy grafiki – nieautentyczne czy pochodzące z innych kręgów kulturowych – raczej kwestionują lub trywializują przekaz.

W ramach projektu zorganizowano cykl 3-dniowych szkoleń, w tym warsztaty storytellingowo-antydyskryminacyjne oraz dwa warsztaty nt. samorzecznictwa i projektowania graficznego. Osoby uczestniczące w warsztatach otrzymały wsparcie coachingowe – indywidualne i grupowe – w zakresie projektowania graficznego i samorzecznictwa. Na koniec przygotowano w sumie 6 działań samorzeczniczych, w tym warsztaty, profile na Instagramie i performance. Powstało także 19 zestawów materiałów graficznych dotyczących tematów równości i różnorodności.

9 osób uczestniczących w projekcie – doświadczających dyskryminacji wielokrotnej, m.in ze względu na płeć, orientację psychoseksualną, tożsamość płciową, pochodzenie, neuroatypowość, niepełnosprawność – podniosło swoje kompetencje samorzecznicze oraz rozwinęło umiejętności w zakresie projektowania graficznego, formułowania komunikatów i prezentowania osobistej perspektywy. Powstały konkretne inicjatywy i materiały z różnorodnymi, nieszablonowymi komunikatami samorzeczniczymi.

Korzystamy z dotacji na rozwój instytucjonalny

W czym możemy Wam pomóc:

Translate »
Content | Menu | Access panel