Projekt narodził się z potrzeby poszukiwania oddolnych rozwiązań, które ograniczą liczbę prób samobójczych podejmowanych przez dzieci i młodzież na terenie Radomia. Zajęliśmy się problemem zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży, ponieważ, jak wynika z danych Komendy Głównej Policji, Radom od lat znajduje się w czołówce dużych polskich miast pod względem wskaźnika prób samobójczych w tej grupie wiekowej, a możliwości specjalistycznego wsparcia są w naszym mieście zdecydowanie niewystarczające i niedostatecznie rozpromowane. Problemu zaburzeń psychicznych wśród dzieci i młodzieży nie uwzględniał także jedyny istniejący dokument strategiczny przygotowany na zlecenie władz samorządowych.
Powołaliśmy zespół partycypacyjny, którego zadaniem było opracowanie obywatelskiego programu promocji zdrowia psychicznego i prewencji zaburzeń psychicznych u dzieci i młodzieży. Do udziału zaprosiliśmy rodziców dzieci z zaburzeniami emocjonalnymi, współpracowników/czki radomskich organizacji pozarządowych pracujących z dziećmi i młodzieżą w kryzysie emocjonalnym, pracowników/czki Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej i szkół oraz psychiatrów. Zorganizowaliśmy też debatę na temat systemu wsparcia dzieci z zaburzeniami psychicznymi w Radomiu. Następnie powołaliśmy komitet, który przygotował i złożył wniosek w sprawie uchwały dotyczącej obywatelskiego programu. Uchwała ta została przyjęta przez Radę Miasta.
Partnerem projektu było Stowarzyszenie LATOROŚL, które ma duże doświadczenie w realizacji procesów partycypacyjnych i wsparło projekt od strony merytorycznej, czyli m.in. w przygotowaniu kampanii społecznej, prowadzeniu spotkań partycypacyjnych oraz informacyjnych, a także w promocji projektu na różnych portalach społecznościowych.
Poprzez realizację projektu zwróciliśmy uwagę władz, instytucji lokalnych oraz społeczności lokalnej na palący problem zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. Dzięki podjętym działaniom lokalna społeczność włączyła się w prace zespołu partycypacyjnego.