fbpx
Od atomów do zorganizowanego ruchu na rzecz praworządności
Obszar wsparcia:
rozwój sektora obywatelskiego
Miejscowość (siedziba):
Warszawa
Województwo (siedziba):
mazowieckie
Partnerzy:
Stowarzyszenie 61, Warszawa, Polska
Okres realizacji:
24-03-2021 - 31-12-2023
Status:
zakończony
Koszt projektu:
116 902,16 EUR
Dotacja:
116 902,16 EUR
Zasięg:
ogólnopolski
Typy działań:
Grupy docelowe:

Projekt stanowił odpowiedź na diagnozowany problemem niedostatecznego wykorzystania potencjału organizacji zajmującymi się praworządnością, prawami człowieka i demokracją. By skuteczniej odpowiadać na wyzwania związane z kryzysem praworządności ważna była współpraca, połączenie sił i osiągnięcie synergii.

Jako przyczyny braku współpracy diagnozowane były różnice w sposobie komunikowania się, brak wzajemnego zaufania oraz to, że organizacje nie znały się nawzajem. Część organizacji miała charakter ruchów ulicznych, skupiających tysiące ludzi, inne budowały zespoły eksperckie. Część działała od lat, inne powstały jako odpowiedź na kryzys praworządności i miały stosunkowo krótki staż. Jedne działały w stolicy, inne w regionach.

Celem projektu było zidentyfikowanie, które organizacje zajmują się kwestiami związanymi z praworządnością, prawami człowieka i demokracją. Stworzenie pretekstu do współpracy przy okazji konkretnych kampanii. Zbudowanie zaufania i osiągnięcie synergii, a także podniesienie jakości pracy. W końcu zaś wspólne realizowanie prodemokratycznych celów.

Obszarem wspólnych zainteresowań były “wybory”. Jest to temat, w którym każda organizacja mogła podjąć działania – czy to profrekwencyjne, czy to edukacyjne, czy rzecznicze, czy na rzecz ich uczciwości. Filarem budowania współpracy i zaufania były regularne spotkania i odejście od akcyjności. Organizacje miały czas na sformułowanie strategii wynikających z inspiracji.

W efekcie realizacji projektu powstała nieformalna Koalicja „Zaczyn”, która stale się rozwija liczebnie i jakościowo https://siecobywatelska.pl/zaczyn/. W czasie realizacji projektu we wspólne działania włączyło się 35 organizacji.

Przeprowadzone zostały dwie mini kampanie, które zostały zaplanowane dzięki projektowi. “Głosobranie” – plenerowa akcja edukacyjna oraz “Robię to pierwszy raz” – kampania profrekwencyjna skierowana do osób głosujących po raz pierwszy. Spontaniczne organizacje połączyły siły przy okazji przygotowania obywateli do odmowy udziału w wymierzonym w prawa człowieka referendum 2023 roku.

Powstał też raport opisujący sytuację społeczeństwa obywatelskiego działającego na rzecz demokracji, praw człowieka i praworządności w czasie kryzysu praworządności.

Działania są kontynuowane. Koalicja “Zaczyn” spotyka się regularnie co tydzień. Sprzyja temu kalendarz wyborczy – wybory samorządowe, europejskie, prezydenckie. Motywacją są osiągnięte rezultaty, wartość dodana ze współpracy oraz potrzeba dyskutowania.

Korzystamy z dotacji na rozwój instytucjonalny

W czym możemy Wam pomóc:

Translate »
Content | Menu | Access panel