fbpx
Od migranta do obywatela
Obszar wsparcia:
wykluczenie społeczne
Organizacja:
Miejscowość (siedziba):
Bialystok
Województwo (siedziba):
podlaskie
Okres realizacji:
02-11-2021 - 26-01-2023
Status:
zakończony
Koszt projektu:
29 346,75 EUR
Dotacja:
28 980,84 EUR
Zasięg:
lokalny
Typy działań:
działania edukacyjne, poradnictwo, wsparcie asystenckie
Grupy docelowe:
migranci

Projekt odpowiada na problem niewystarczającego wsparcia migrantek i migrantów ze Wschodu w województwie podlaskim. Według danych Urzędu ds. Cudzoziemców w 2021 r. na terenie województwa przebywało łącznie 11679 cudzoziemców i cudzoziemek, choć te liczby mocno wzrosły po inwazji Rosji na Ukrainę w 2022 r. Są to głównie osoby z Białorusi, Ukrainy i Rosji. Migranci i migrantki często zaczynają życie w nowym miejscu bez znajomości języka i lokalnych realiów, zaś? dzieci trafiają? do systemu edukacyjnego, w którym nie otrzymują adekwatnego wsparcia, brakuje bowiem asystentury edukacyjnej w szkołach. Wsparcie dla migrantów i migrantek w pierwszym okresie ich pobytu w Polsce, zwłaszcza wspomagające ich proces integracji ze społecznością? lokalna?, jest wciąż niewystarczające.

W ramach projektu uruchomiono Punkt Informacyjno-Doradczy oferujący cudzoziemcom i cudzoziemkom konsultacje w różnych obszarach, w tym w poszukiwaniu pracy, mieszkania, kontaktach z urzędami, a także oferowano porady prawne. Zorganizowano cztery kursy języka polskiego na różnych poziomach. Odbyły się również specjalistyczne spotkania konsultacyjne na temat opieki zdrowotnej, edukacji, szkoły, polskiego ładu, kredytów, etc. Zapewniono wsparcie uczniom i uczennicom z doświadczeniem migracji poprzez zatrudnienie asystentek międzykulturowych w szkołach. Grantobiorca prowadził „Klub Migranta” – miejsce, gdzie można było uzyskać informacje lub po prostu spędzić czas z innymi osobami. W ramach działań integracyjnych zorganizowano warsztaty kulinarne, rękodzielnicze, przedstawienia, spotkania tematyczne etc. Dzieciom zaproponowano warsztaty integracyjne podczas ferii zimowych oraz letnich.

W ramach projektu migranci i migrantki z Białorusi, Ukrainy i Rosji mieszający w województwie podlaskim otrzymali_ły wsparcie w integracji. Zatrudnienie asystentek międzykulturowych w szkołach, w których uczą się dzieci z doświadczeniem migracji, pokazało, że taka pomoc jest efektywna i wpływa nie tylko na dobrostan dzieci, ale również na komfort pracy i kompetencje międzykulturowe kadry pedagogicznej. Projekt bez wątpienia posłużył nawiązaniu więzi w społeczności migranckiej, ale również budowaniu relacji ze społecznością lokalną Podlasia.

Korzystamy z dotacji na rozwój instytucjonalny

W czym możemy Wam pomóc:

Translate »
Content | Menu | Access panel