fbpx
ONKOPORADNIK wsparcie psychologiczne rodziców dzieci chorych onkologicznie
Obszar wsparcia:
wykluczenie społeczne
Organizacja:
Miejscowość (siedziba):
Warszawa
Województwo (siedziba):
mazowieckie
Okres realizacji:
01-10-2021 - 30-09-2022
Status:
w realizacji
Koszt projektu:
29 122,00 EUR
Dotacja:
29 122,00 EUR
Zasięg:
ogólnopolski
Typy działań:
działania edukacyjne
Grupy docelowe:
opiekunowie osób zależnych

Co roku ok. 1200 dzieci w Polsce uzyskuje diagnozę nowotworu złośliwego. Z badań Instytutu Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego wynika, że choroba dezorganizuje dotychczasowe życie rodziny, sprzyja wykluczeniu społecznemu, zawodowemu oraz zwiększa ryzyko występowania zaburzeń lękowych i depresyjnych. Rodzice chorych dzieci przynajmniej przez czas ich choroby wymagają profesjonalnego wsparcia, nie otrzymują go jednak w wystarczającym wymiarze. Większość oddziałów onkologii dziecięcej zatrudnia psychologa, jednak najczęściej obsługuje on więcej niż jeden oddział dziecięcy. Faktycznie więc w pierwszej kolejności poświęca swój czas pracy dzieciom a rodzice rzadko mają możliwość uzyskania konsultacji dla siebie.
Celem projektu jest udzielanie wsparcia psychologicznego, informacyjnego i przeciwdziałanie wykluczeniu poprzez stworzenie Onkoporadnika zawierającego eksperckie treści umożliwiające podjęcie działań samopomocowych.
Obszary tematyczne, które wybraliśmy do poradnika wynikają z naszych doświadczeń w pracy psychoterapeutycznej z rodzicami na oddziałach szpitalnych. Dodatkowo przeprowadzimy 50 wywiadów z rodzicami dzieci chorych, które zmodyfikują/potwierdzą nasz wybór. Zaprosimy grupę 12 onko-rodziców do bezpośredniego współtworzenia treści Onkoporadnika. Przedstawią swoje doświadczenia i potrzeby, aby udzielić wsparcia innym rodzicom.
Powstanie 12 materiałów video z napisami i podcastów, umieszczonych na otwartym kanale YouTube i platformach streamingowych, które będą stanowiły trwałą i niepowtarzalną bazę wiedzy. Przyczynią się do upowszechnienie wiedzy na temat sposobów radzenia sobie w sytuacji kryzysu i pojawiających się trudności w sytuacji choroby nowotworowej dziecka, zmniejszenia odczuwanego stresu związanego z tą sytuacją i poczucia wykluczenia społecznego.
Do opracowania Onkoporadnika poza ekspertami przyczyni się 50 rodziców dzieci podczas i po zakończonym leczeniu onkologicznym.

Print Friendly, PDF & Email

Korzystamy z dotacji na rozwój instytucjonalny

W czym możemy Wam pomóc:

Content | Menu | Access panel