Z przeprowadzonego przez nas badania “Postawy młodych Polaków wobec UE” wynika, że osoby w wieku 16-25 lat mają małą wiedzę o funkcjonowaniu Unii Europejskiej i nie czują się z nią silnie związane. Powodem jest niski poziom edukacji europejskiej w szkołach – w czasie nauki o Unii porusza się suche fakty, pomijając praktyczne i przydatne informacje. Uważamy, że brak wiedzy wpływa na radykalizację lub podatność na manipulację faktami, dlatego tak ważna jest właściwa edukacja europejska młodych ludzi.
Odpowiemy na ten problem prowadząc warsztaty dla działaczy i działaczek istniejących już Klubów Europejskich, a także zakładających nowe, by podnieść kompetencje w organizowaniu oddolnych akcji, wzmocnić motywację do dalszego działania oraz dać pomysły na nowe projekty. Zorganizujemy też dla nich ogólnopolskie spotkania, aby mogli wymienić się swoimi doświadczeniami. Następnie działacze i działaczki Klubów wraz z młodzieżą ze swojej okolicy zorganizują wydarzenia dla lokalnych społeczności, w czasie których porozmawiają o miejscu Polski w Unii Europejskiej. Wraz z przedstawiciel(k)ami Klubów przygotujemy materiały edukacyjne i scenariusze do organizacji takich spotkań w przyszłości. Przeprowadzimy także kampanię edukacyjną w mediach społecznościowych o działaniach i funkcjonowaniu Unii Europejskiej. Stworzymy również mapę Klubów Europejskich w Polsce, którą udostępnimy na naszej stronie wraz z informacjami o ich działalności i kontaktami.
W działaniach wesprze nas partner – Fundacja Centrum im. prof. Bronisława Geremka, która ma bogate doświadczenie w prowadzeniu warsztatów o tematyce europejskiej dla młodzieży oraz nauczycieli i nauczycielek. Zespół fundacji wesprze nas w rekrutacji, poprowadzi część szkoleń oraz przygotuje materiały edukacyjne.