fbpx
Ożywienie działalności Klubów Europejskich
Obszar wsparcia:
aktywność obywatelska
Miejscowość (siedziba):
Warszawa
Województwo (siedziba):
mazowieckie
Partnerzy:
Okres realizacji:
01-11-2021 - 31-08-2023
Status:
zakończony
Koszt projektu:
72 209,15 EUR
Dotacja:
70 112,39 EUR
Zasięg:
ogólnopolski
Typy działań:
akcje i kampanie społeczne, działania edukacyjne, sieciowanie
Grupy docelowe:
edukatorzy, młodzież, nauczyciele

Projekt stanowił odpowiedź na niezadowalający poziom edukacji europejskiej w Polsce. Brakowało platform, które skutecznie angażowałyby młodzież w sprawy europejskie oraz dawały im możliwość aktywnego udziału w życiu społecznym. Szkolne Kluby Europejskie były mało aktywne i potrzebowały wsparcia oraz narzędzi, aby stać się bardziej dynamicznymi środowiskami edukacyjnymi. Brakowało również odpowiedniego przygotowania nauczycieli oraz materiałów wsparcia, aby efektywnie prowadzić Kluby Europejskie oraz nauczanie o Unii Europejskiej – dostępu do aktualnych materiałów i szkoleń, które umożliwiałyby im poszerzanie wiedzy na temat Unii Europejskiej oraz metod jej nauczania.

Projekt skupiał się na przeprowadzeniu warsztatów dla nauczycieli oraz osób pracujących z młodzieżą, przygotowujących ich do prowadzenia klubów oraz poszerzenia ich działalności. Zorganizowaliśmy dla uczestników również 2 ogólnopolskie spotkania, aby mogli wymienić się swoimi doświadczeniami. Po przeszkoleniu, kluby same organizowały różnorodne akcje lokalne (np. pikniki, debaty, warsztaty), promujące wartości europejskie. W sumie było ich 20. W ramach projektu stworzono również zestaw materiałów edukacyjnych. W efekcie projektu powstało 14 nowych klubów, a działalność 19 istniejących została sprofesjonalizowana, 40 lokalnych liderek/ów zostało przygotowanych do prowadzenia Klubów Europejskich. Przeprowadziliśmy także kampanię edukacyjną w mediach społecznościowych o działaniach i funkcjonowaniu Unii Europejskiej. Stworzyliśmy również mapę Klubów Europejskich w Polsce, którą udostępniliśmy na naszej stronie wraz z informacjami o ich działalności i kontaktami. Na zakończenie zorganizowaliśmy spotkanie podsumowujące projekt.

Z ankiet ewaluacyjnych wiemy, że dzięki szkoleniom ich uczestnicy/czki zdobyli nową motywację do działania, a także mogli poznać nowe metody pracy z młodzieżą w klubach. Dla społeczności lokalnej projekt był okazją do zaangażowania się w akcje promujące wartości europejskie oraz do integracji z innymi lokalnymi instytucjami. W rezultacie, projekt przyczynił się do wzrostu zainteresowania sprawami europejskimi wśród młodzieży oraz do wzmocnienia edukacji europejskiej w polskich szkołach.

Korzystamy z dotacji na rozwój instytucjonalny

W czym możemy Wam pomóc:

Translate »
Content | Menu | Access panel