Pacjenci/tki żyjący z chorobami przewlekłymi są grupą narażoną na różne formy wykluczenia społecznego: dystansowanie się, dewaluację i stereotypizację. Większość zmian w opiece zdrowotnej dotyczy formy praktyk (e-wizyty, teleporady), ale nie zmian paradygmatu myślenia o pacjentach/kach (partner, ekspert przez doświadczenie) czy chorobie, jako posiadającej także wymiar społeczno-psychologiczny. Nie ma rozwiązania oferującego mentoring stały, niezależny od miejsca i skierowany do wszystkich chorujących przewlekle.
Celem projektu jest wzmocnienie pacjentów/ek z chorobami przewlekłymi w zakresie sprawstwa i samorzecznictwa poprzez wymianę doświadczeń między pacjentami jako ekspertami/tkami przez doświadczenie.
Spośród osób korzystających naszej darmowej aplikacji (łączącej osoby doświadczone w chorobie z pacjentami/kami świeżo po diagnozie) wyłonimy Pacjencką Partycypacyjną Grupę Projektową, która zbada i zdiagnozuje potrzeby przedstawicieli/ek społeczności, stworzy moduł samo-edukacyjny dla mentorów/ek (treści i narzędzia dla przyszłych ekspertów/ek, rzeczników/ek i przewodników/czek innych chorych). Zaplanowaliśmy też spotkania służące szukaniu rozwiązań problemów pojawiających się w pracy mentorów/ek, tworzenie materiałów edukacyjnych (mini-przewodników online), tworzenie przez pacjentów/ki oraz ekspertów/ek tekstów na www.pacjencipacjentom.pl oraz Instagramoprzejęcia – długotrwałą kampanię informacyjną (publikację treści dotyczących życia z chorobą przez kolejne grupy pacjenckie).
W bezpośrednich działaniach weźmie udział 50 pacjentów/ek, 15 z nich zaangażuje się w samorzecznictwo.