Projekt odpowiada na problem wykluczenia społecznego osób z niepełnosprawnościami. Turystyka górska jest jedną z form rehabilitacji psychicznej i fizycznej, która pozwala skupić się na możliwościach zamiast na ograniczeniach. Na Dolnym Śląsku jest to aktywność, która przyciąga turystów i turystki oraz aktywizuje mieszkańców i mieszkanki. Badanie „Aktywność turystyczna osób niepełnosprawnych” Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pokazało jednak, że w 2018 roku jedynie 23% osób z niepełnosprawnością uczestniczyło w przynajmniej jednym wyjeździe turystycznym. Przyczyną jest nie tylko brak potrzebnego sprzętu i infrastruktury, ale też brak przystępnego źródła informacji na temat dostępności szlaków. W Polsce działa coraz więcej inicjatyw świadczących usługi z zakresu turystyki społecznej, powstają również programy dedykowane opiece wytchnieniowej. Te obszary rozwijają się jednak obok siebie, nie tworząc wspólnych i spójnych koszyków usług.
W ramach projektu przeprowadzono szereg działań na rzecz dostępności turystyki społecznej na Dolnym Śląsku. Rodziców oraz opiekunów i opiekunki osób z niepełnosprawnościami zaangażowano w działania samorzecznicze z zakresu opieki wytchnieniowej adresowane do lokalnych samorządów oraz w działania na forum publicznym podczas regionalnych i ogólnopolskich wydarzeń dotyczących turystyki społecznej. Osoby z niepełnosprawnościami zostały zatrudnione przy inwentaryzacji sudeckich tras. Wszyscy uczestnicy i uczestniczki projektu oraz wolontariusze i wolontariuszki otrzymali/ły wsparcie w postaci bezpłatnych szkoleń przygotowujących do zadań w projekcie. Osobom z niepełnosprawnościami, rodzicom oraz opiekunom i opiekunkom zaproponowano również wsparcie mentorskie, możliwość indywidualnej pracy z trenerami i trenerkami oraz udziału w warsztatach rozwojowych. Szkolenia obejmowały taką tematykę jak: komunikacja interpersonalna, praca zespołowa, wyrażanie emocji i komunikowanie swoich potrzeb, turystyka górska i zasady zachowania w górach. Powołano również Ogólnopolską Sieć Turystyki Wytchnieniowej, która zrzesza osoby i podmioty z całej Polski zajmujące się turystyką społeczną oraz instytucje odpowiedzialne za wdrażanie i realizację różnych form opieki wytchnieniowej dla osób z niepełnosprawnościami i ich rodzin. W ramach sieci zorganizowano spotkania online oraz wizyty studyjne dla członków i członkiń sieci. Powstała także strona internetowa, na której zamieszczono 15 tras górskich opracowanych w ramach projektu wraz z dokumentacją zdjęciową i wskazówkami – trasy są łatwo dostępne dla osób z niepełnosprawnościami, które samodzielnie chcą korzystać z turystyki górskiej.
Ważnym rezultatem projektu jest aktywizacja osób z niepełnosprawnościami poprzez działania samorzecznicze. Ich praca przyniosła wymierne efekty w postaci opracowanych tras. Dzięki temu osoby z niepełnosprawnościami mają dużo większe możliwości samodzielnego korzystania z różnych form turystyki społecznej w regionie. Ważnym efektem projektu jest również powołanie Ogólnopolskiej Sieci Turystyki Wytchnieniowej, co skutkuje zwiększeniem społecznego wsparcia dla osób z niepełnosprawnościami oraz nawiązaniem owocnej współpracy z samorządami lokalnymi. Dzięki projektowi podniesiono świadomość nt. tego, jak istotna jest dostępność turystyki społecznej – zarówno wśród osób odpowiadających za wdrożenie takich działań na poziomie lokalnym, regionalnym i ogólnopolskim, ale też osób z niepełnosprawnościami i ich najbliższego otoczenia.