fbpx
Powiatowa szkoła lokalnych liderów
Obszar wsparcia:
aktywność obywatelska
Miejscowość (siedziba):
Czerwionka-Leszczyny
Województwo (siedziba):
śląskie
Okres realizacji:
01-10-2021 - 30-06-2023
Status:
zakończony
Koszt projektu:
23 788,00 EUR
Dotacja:
23 788,00 EUR
Zasięg:
lokalny
Typy działań:
działania aktywizujące społeczności lokalne (animacja), działania edukacyjne
Grupy docelowe:
aktywiści / liderzy społeczności, społeczność lokalna

Nasz projekt kierowaliśmy do liderów i liderek społecznych na terenie powiatu rybnickiego (woj. śląskie). Chcieliśmy w ten sposób zachęcić zainteresowane osoby do rozwijania kompetencji związanych z zarządzaniem zespołem. Jak wynika z ogólnopolskiego badania Klon/Jawor przeprowadzonego w kwietniu 2020 roku, 48% wiejskich organizacji boryka się z problemem braku następców/czyń dla obecnych liderów/ek. Z naszych obserwacji oraz wymiany doświadczeń z innymi organizacjami wiedzieliśmy, że problem ten był w powiecie rybnickim szczególnie zauważalny. Wiele lokalnych działaczy i działaczek wskazywało także na brak motywacji do działania oraz wypalenie zawodowe.

W ramach projektu zorganizowaliśmy więc cykl szkoleń i warsztatów liderskich dotyczących m.in. pozyskiwania środków na działania, zarządzania komunikacji, oraz wystąpień publicznych, świadomości liderskiej, budowania zespołu, wprowadzania zmian czy radzenia sobie z kryzysem.
Uczestnikom i uczestniczkom zaproponowaliśmy także dopasowany do ich potrzeb tutoring. Dzięki tym spotkaniom, liderzy i liderki mogli omówić swoje indywidualne cele i wyzwania oraz otrzymać praktyczne wskazówki i porady dotyczące dalszych działań.
Zorganizowaliśmy również 2 wizyty studyjne, podczas których uczestnicy/czki mieli okazję wymienić się wiedzą i metodami pracy z członkami/iniami innych organizacji pozarządowych w regionie.
Wsparliśmy też liderów i liderki w zaplanowaniu oraz zrealizowaniu w ich miejscowościach 4 inicjatyw (m.in. EKOpikniku i Jarmarku Bożonarodzeniowego, które zaangażowały innych mieszkańców/nki gmin.

Grupami odbiorców projektu byli przede wszystkim jego uczestnicy i uczestniczki, czyli liderzy i liderki z instytucji publicznych i organizacji społeczeństwa obywatelskiego. To właśnie oni stanowili głównych beneficjentów projektu, korzystając z szkoleń, warsztatów i innych działań wspierających ich rozwój. Z kolei społeczności lokalne były odbiorcami inicjatyw lokalnych organizowanych przez uczestników projektu.
Z ankiet ewaluacyjnych wiemy, że uczestnicy/czki projekty podnieśli swoje kompetencje liderskie, a także umiejętności społeczne. Ponadto liderzy/ki mogli poznać nowe dobre praktyki oraz inspiracje do prowadzenia dalszych działań.
Przyczyniliśmy się także do zwiększenia zaangażowania społeczności lokalnych. Dzięki uczestnictwu w inicjatywach lokalnych zorganizowanych przez liderów i liderki ich społeczności lokalne (przynajmniej czasowo) stały się bardziej aktywne i zaangażowane w życie publiczne.

Korzystamy z dotacji na rozwój instytucjonalny

W czym możemy Wam pomóc:

Translate »
Content | Menu | Access panel