Projekt odpowiada na problem, jakim jest zagrożenie bezdomnością w powiecie skarżyskim. W 2018 r. liczba osób oczekujących na mieszkanie socjalne w tym regionie wyniosła 364, liczba wyroków eksmisyjnych bez wskazania lokalu socjalnego – 18 (ROPS, 2019). Oznacza to, że blisko 400 osób w powiecie jest zagrożonych bezdomnością. Przyczyny są różne, od nieszczęśliwych zbiegów okoliczności, rozkładu życia rodzinnego, eksmisje z miejsca zamieszkania, po uzależnienie od alkoholu. Bezdomność jest uznawana za najdotkliwszą formę wykluczenia społecznego. Wiąże się nie tylko z brakiem miejsca zamieszkania, ale prowadzi także do niemożności prawidłowego funkcjonowania w społeczeństwie. Osoby w kryzysie bezdomności doświadczają społecznej stygmatyzacji (RPO, 2020). Potrzebują one nie tylko pomocy noclegowej, ale również wsparcia w zakresie opieki medycznej, zapewnienia wyżywienia, zatrudnienia, a przede wszystkim pomocy w uzyskaniu samodzielnego mieszkania.
W ramach projektu opracowano system wsparcia osób dotkniętych bezdomnością w powiecie skarżyskim. Uruchomiono Punkt Pomocy, w którym oferowano wsparcie psychologiczne, psychoterapeutyczne, prawne, poradnictwo zawodowe, pomoc pielęgniarki. Przeprowadzono trening kompetencji społecznych dla 16 osób korzystających z noclegowni. Jednym z działań było spotkanie z osobą, która w przeszłości miała wieloletnie doświadczenie bezdomności, wyszła z kryzysu i opowiedziała o swoim doświadczeniu. Zorganizowano lokalne Forum Bezdomności z udziałem przedstawicieli i przedstawicielek samorządów – miasta i starostwa, organizacji pozarządowych, mediów, ekspertów i ekspertek w obszarze bezdomności (15 osób). Osoby uczestniczące w forum wypracowały rekomendacje, które wysłano do Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. Dla przedstawicieli i przedstawicielek samorządu i organizacji zorganizowano wizytę studyjną we Wspólnocie Betlejem, gdzie osoby dotknięte bezdomnością zostały zaangażowane do wyremontowania swojego domu. Grantobiorca złożył wnioski do Prezydenta Miasta Skarżysko-Kamienna i do PKP w celu przekazania lokalu na potrzeby osób bezdomnych i stworzenia dla nich miejsca na wzór Jaworzna czy Cieszyna.
Ze wsparcia Punktu Pomocy skorzystało 20 osób dotkniętych bezdomnością z powiatów skarżyskiego i koneckiego. Osoby te otrzymały konkretną pomoc – psychologiczną, prawną, medyczną etc. Rozwinęły również swoje kompetencje społeczne, rozwinęły umiejętności samodzielnego funkcjonowania. Dwie osoby podjęły konkretne kroki, by odnaleźć się na rynku pracy – jedna z nich znalazła zatrudnienie. Projekt stanowił krok w kierunku stworzenia lokalnie miejsca do życia i rozwoju osób w kryzysie bezdomności.