Projekt odpowiada na potrzebę wsparcia rodziców oraz opiekunów i opiekunek osób z niepełnosprawnościami. Według danych Powiatowego Zespołu do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności liczba dzieci z niepełnosprawnością rośnie. W 2020 r. w powiecie tarnobrzeskim wydano aż 141 orzeczeń w grupie wiekowej 0-16 lat. Większość rodziców zmuszona jest do rezygnacji z pracy lub znacznego ograniczenia aktywności zawodowej. Konieczne wydatki na leczenie, rehabilitację i terapię najczęściej prowadzą do obniżenia statusu materialnego rodzin, co – w połączeniu z brakiem czasu i motywacji – naraża je na wykluczenie z wielu dziedzin życia. W Tarnobrzegu długo nie było oferty wsparcia skierowanej bezpośrednio do rodziców oraz opiekunów i opiekunek dzieci z niepełnosprawnościami.
W ramach projektu wdrożono system wsparcia i aktywizacji dla rodziców, opiekunów i opiekunek oraz pozostałych członków i członkiń rodzin osób z niepełnosprawnościami, w szczególności dzieci i młodzieży z Tarnobrzega i okolic. Utworzono Ośrodek Aktywności “Przystań” – miejsce skupiające rodziny, dzieci i młodzież z niepełnosprawnościami, wolontariuszy i wolontariuszki oraz lokalną społeczność zaangażowaną w działania na rzecz osób z niepełnosprawnościami i ich rodzin. Ośrodek był miejscem, które zapewniało zarówno wytchnienie, integrację i rozwój w ramach 4 cykli różnorodnych zajęć i warsztatów tematycznych (rękodzielnicznych, fotograficznych, cukierniczych, komputerowych, artystycznych, psychoedukacyjnych, muzycznych, kulinarnych, rehamenagerskich, prawniczych) jak i konkretne wsparcie psychologiczne i emocjonalne w ramach grupy wsparcia oraz wyjazdy na wydarzenia kulturalne Zorganizowano również 3 wystawy prac uczestników i uczestniczek projektów. Istotnym elementem projektu była kampania społeczna “Przystań z Nami”, która pokazywała osoby z niepełnosprawnościami i ich bliskich jako pełnowartościowych członków i członkinie społeczeństwa, osoby z talentami, pasjami, zaangażowane społecznie.
Dzięki projektowi 106 rodziców oraz opiekunów i opiekunek osób z niepełnosprawnościami z Tarnobrzega i okolic otrzymało wieloaspektowe wsparcie – prawne, psychologiczne, informacyjne. Osoby te miały przestrzeń, by rozwijać swoje zainteresowania i pasje, podnieść swoje kompetencje społeczne oraz samoocenę, a także angażować się w życie społeczne i kulturalne oraz w pracę na rzecz swojej grupy. Zdecydowanie podniosła się jakość życia rodzin biorących udział w projekcie.