Raport „The Media Pluralism Monitor” z 2022 r. wskazuje na związek między wolnością mediów i ich działalnością strażniczą a warunkami pracy dziennikarzy i dziennikarek. Jednocześnie, jak wynika z przyjętego w tym samym roku zalecenia Komitetu Ministrów Rady Europy, jakościowemu dziennikarstwu sprzyja przeciwdziałanie dyskryminacji w redakcjach. Chcieliśmy wpisać się w ten rodzaj myślenia i przyczynić się naszym projektem do wzmocnienia standardów równościowych mediów w Polsce z perspektywy treści dostarczanych odbiorcom, ale również rozwiązań usprawniających funkcjonowanie redakcji jako miejsca pracy. Z przeprowadzonych przez nas badań wynikało bowiem, że w Polsce istnieje potrzeba zwiększania wiedzy dziennikarzy i dziennikarek o przysługującej im ochronie prawnej w przypadku naruszeń, których doświadczają w swojej pracy. Co więcej, w przestrzeni publicznej zaczęło pojawiać się coraz więcej informacji o sytuacjach łamania praw pracowniczych w środowisku dziennikarskich, przede wszystkim na tle dyskryminacyjnych oraz mobbingowym w miejscach pracy.
Odpowiedzieliśmy na te problemy organizując Akademię Równych Mediów. Zrekrutowaliśmy do niej dziennikarzy i dziennikarki z całej Polski, zwłaszcza tych pracujących w mediach lokalnych i obywatelskich. W ramach Akademii zorganizowaliśmy 4 dwudniowe warsztaty o ochronie prawnej dziennikarzy/rek, równym traktowaniu w miejscu pracy i równościowych standardach pracy np. inkluzywnym języku przygotowanych treści. Była to dobra okazja do poznania się osób pracujących w małych redakcjach i wymienienia się wiedzą i kontaktami. Zorganizowaliśmy także dyżury porad prawnych dla dziennikarzy i dziennikarek z całego kraju dostępne online i telefonicznie (łącznie było ich ponad 300 godz.). Stworzyliśmy Bazę Informacji – stronę z publikacjami związanymi z wolnymi mediami i równym traktowaniem. Przedstawiliśmy ją na końcowym wydarzeniu, na którym zaprezentowaliśmy „Równościowe standardy pracy w redakcji” wypracowane w trakcie Akademii.
Naszym partnerem był Press Club Polska, który zajmuje się podnoszeniem kwalifikacji dziennikarzy/ek w Polsce oraz dba o prawa obywateli/ek do uzyskiwania rzetelnych informacji. Wspierał nas w promocji projektu, w rekrutacji osób do Akademii oraz promocji naszego poradnictwa prawnego.
Nasz projekt był skierowany do wszystkich osób pracujących w mediach – zarówno dziennikarzy i dziennikarek, jak i kierowników i kierowniczek redakcji.
Publikacja zawierająca “Równościowe standardy pracy w redakcji” została rozesłana do 190 dziennikarzy, a w mediach społecznościowych dotarła do ponad 1100 osób.
Jak wiemy z ankiet ewaluacyjnych, uczestnicy warsztatów nie tylko podnieśli poziom swojej wiedzy, ale też nabyli nowe kontakty, a także mogli wymienić się doświadczeniami z innymi profesjonalistami. Udało nam się także zainaugurować sieć dziennikarzy działających na rzecz równościowego dziennikarstwa. W efekcie jej członkowie i członkinie świadczą sobie wzajemne wsparcie i w tym temacie także po zakończeniu projektu.