Projekt odpowiada na problem dyskryminacji kobiet w leśnictwie. Leśnictwo jest wciąż postrzegane stereotypowo jako zawód typowo męski, mimo że w Lasach Państwowych kobiety stanowią 28% zatrudnionych, a liczba studentek kierunków leśnych zwiększyła się do blisko 50%. Kobiety są wciąż pomijane przy awansach na stanowiska kierownicze (tylko 3% kadry kierowniczej to kobiety) oraz delegowane głównie do prac biurowych zamiast terenowych. Jedyne badanie sytuacji kobiet w Lasach Państwowych miało miejsce 10 lat temu. Wyniki tego badania wykazały istniejące nierówności i ich zróżnicowanie w skali regionalnej. Niestety, mimo że w innych służbach mundurowych pojawiły się już działania i procedury antydyskryminacyjne, to w leśnictwie – mimo rekomendacji wdrożenia zmian – problem dyskryminacji kobiet jest nadal marginalizowany.
W ramach projektu przeprowadzono badanie stanu równości płci w resorcie leśnictwa obejmujące przede wszystkim Lasy Państwowe. Przeprowadzono także cztery edycje warsztatów antydyskryminacyjnych dla 60 kobiet pracujących w leśnictwie. Warsztaty dotyczyły rozpoznawania zachowań i sytuacji dyskryminacyjnych oraz zapobiegania i reagowania na nierówne traktowanie. W ramach wymiany doświadczeń z partnerami, organizacjami zrzeszającymi kobiety w leśnictwie z Islandii oraz Norwegii, zorganizowano trzy wizyty studyjne. Powstał podręcznik dobrych praktyk wraz z rekomendacjami wynikającymi z części badawczej projektu. Grantobiorca prowadził również działania rzecznicze promujące standardy równości płci w resorcie leśnictwa. Zorganizowano trzy konferencje, w tym jedną sieciującą, z udziałem przedstawicielek i przedstawicieli kluczowych instytucji.
Dzięki projektowi zainicjowano debatę o nierówności płci w sektorze leśnictwa w Polsce. Działania skierowane były do różnych grup: decydentów w sektorze leśnym, w tym do Ministerstwo Środowiska, Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych, Dyrekcji Regionalnych Lasów Państwowych, kobiet pracujących w leśnictwie, organizacji działających na rzecz praw kobiet, etc. Rozpoznano obszary, w których należy podjąć działania zmierzające do poprawy sytuacji kobiet w leśnictwie i wypracowano standardy wspierające równouprawnienie, które w przyszłości, przy większej woli politycznej, mogą być z powodzeniem wdrożone w sektorze. Ważnymi rezultatami projektu jest również wprowadzenie do zasad certyfikacji gospodarki leśnej zapisów dotyczących równości płci oraz powołanie Rady Kobiet przy Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych.