Celem projektu była poprawa uwarunkowań – finansowych, prawnych i instytucjonalnych – funkcjonowania organizacji społecznych zaangażowanych we współpracę rozwojową, pomoc humanitarną i edukację globalną. Projekt miał odpowiedzieć na systemowe problemy i wyzwania dot. polskiego systemu współpracy rozwojowej, w tym niskiego poziomu Polskiej Pomocy Rozwojowej (ODA) i finansowania działań NGO ze środków publicznych oraz braku skutecznych narzędzi wsparcia rozwoju sektora pozarządowego.
Działania projektowe miały przynieść korzyść organizacjom członkowskim federacji (Grupa Zagranica), a także innym organizacjom pozarządowym działającym w wspomnianych obszarach tematycznych. Obiektem monitoringu i adresatem działań rzeczniczych była głównie administracja rządowa, szczególnie Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP.
W ramach projektu federacja monitorowała realizację polityki współpracy rozwojowej na poziomie krajowym i UE (publikując min. trzy raporty monitoringowe) oraz – wykorzystując rezultaty monitoringu – prowadziła rzecznictwo (udział w konsultacjach społecznych, przeglądzie partnerskim DAC OECD. Przygotowywano także rekomendację, stanowiska, interwencje w sprawach bieżących) adresowane do krajowej administracji rządowej i parlamentu, a także do Komisji Europejskiej.
Mimo wielostronnych starań rzeczniczych nie udało się na ten moment, tj. zakończenia działań projektowych, doprowadzić do zasadniczych zmian w odniesieniu do opisanych na etapie aplikowania obszarów tematycznych. Udało się natomiast osiągnąć konkretne korzyści, które dają nadzieję na poprawę sytuacji w dalszej perspektywie czasowej. Dzięki realizacji projektu Grupa Zagranica podtrzymała swoją rolę branżowej federacji – rzecznika interesów NGO, utrzymując stabilny kontakt z MSZ i starając się wykorzystać konkretne rzecznicze okazje do aktywności. Postulaty federacji były komunikowane, interweniowano w sprawach ważnych dla sektora.
Grupa Zagranica będzie nadal zajmować się problematyką podjętą w ramach projektu. Monitoring systemu pomocowego i rzecznictwo interesów organizacji zaangażowanych we współpracę rozwojową, pomoc humanitarną i edukację globalną była i jest najważniejszym działaniem oraz zadaniem statutowym federacji. Wypracowane w trakcie projektu ekspertyzy, rekomendacje i postulaty posłużą w dalszej pracy rzeczniczej Grupy Zagranica.