Projekt odpowiada na problem wykluczania osób chorujących psychicznie. Schizofrenia dotyka 1% populacji; cierpi na nią 50 mln ludzi na świecie i ok. 400 tys. w Polsce. W 2006 r. w Polsce pomocy udzielono ok. 1,5 mln osobom chorującym psychicznie, czyli 4% społeczeństwa („Osoby chore psychicznie w społeczeństwie. Komunikat z badań”, CBOS, 2008). Specyfika choroby psychicznej wiąże się z ryzykiem wykluczenia społecznego. Tylko 2% osób chorujących psychicznie jest w pełni czynnych zawodowo, 44% po pierwszej hospitalizacji przechodzi na rentę/emeryturę, 15% przerywa naukę, prawie 11% zostaje zwolnionych z pracy z powodu choroby psychicznej („Potrzeby osób chorujących psychicznie w Małopolsce – raport z badań”, 2015). Osoby chorujące psychicznie wciąż doświadczają stygmatyzacji i rzadko angażują się w działania społeczne i życie publiczne.
W ramach projektu przygotowano program rozwojowy dla osób chorujących psychicznie – członków i członkiń zainicjowanej przez Grantobiorcę Akademii Liderów Cogito. Odbyło się 5 zjazdów przygotowujących 21 liderów i liderek do roli samorzeczników i samorzeczniczek. Dodatkowo 24 osoby chorujące psychicznie z Małopolski wzięły udział w cyklu 24 szkoleń przygotowujących je do roli samorzeniczków i samorzeczniczek, do pracy społecznej, wystąpień publicznych i działań rzeczniczych, roli asystentów i asystentek zdrowienia; osoby te wzięły również udział w dwóch grupach wsparcia. Przeprowadzono także cykl 34 seminariów dla studentów i studentek krakowskich uczelni wyższych pn. „Porozmawiajmy o chorobie psychicznej”, gdzie w roli samorzeczników i samorzeczniczek występowały osoby chorujące psychicznie. Wydano również książkę, w której głos oddano właśnie osobom chorującym psychicznie. Odbyło się dwudniowe Forum Psychiatrii Środowiskowej z udziałem 150 osób zajmujących się tematyką chorób psychicznych.
Dzięki projektowi osoby chorujące psychicznie zostały wzmocnione w roli samorzeczników i samorzeczniczek – zarówno liderzy i liderki Akademii (21 osób), jak i 25 osób z Małopolski. Osoby te mogły w praktyce wykorzystać zdobytą wiedzę i nowe umiejętności, występując podczas spotkań i szkoleń we własnym imieniu i imieniu innych osób chorujących psychicznie. Podniosła się również świadomość studentów i studentek krakowskich uczelni nt. chorób psychicznych (w seminariach wzięło udział 567 osób). Projekt był ważnym krokiem w kierunku destygmatyzacji chorób psychicznych i podniesienia świadomości społecznej w tym obszarze.