fbpx
Seniorze uwierz w siebie – masz głos!
Obszar wsparcia:
wykluczenie społeczne
Miejscowość (siedziba):
Sieniawa Żarska
Województwo (siedziba):
lubuskie
Partnerzy:
Okres realizacji:
20-11-2021 - 31-05-2023
Status:
zakończony
Koszt projektu:
45 313,26 EUR
Dotacja:
29 809,46 EUR
Zasięg:
lokalny
Typy działań:
wolontariat w obszarze pomocy społecznej
Grupy docelowe:
ONW (osoby narażone na wykluczenie)

Projekt odpowiada na problem wykluczenia transportowego osób mieszkających na wsi na terenie dwóch województw: zachodniopomorskiego (gmina wiejska Postomino) i lubuskiego (gmina wiejska Żary). Do grup szczególnie narażonych na tego typu wykluczenie należą młodzież ze szkół średnich oraz osoby starsze, zwłaszcza kobiety, ale również osoby z niepełnosprawnościami, chorujące i niesamodzielne. Wynika to z braku dostępu do transportu publicznego, własnego samochodu czy braku prawa jazdy. Rządowy Fundusz Rozwoju Przewozów Autobusowych nie zniwelował tego problemu – gminy skorzystały tylko z 6% środków przewidzianych na zwiększenie dostępności infrastruktury transportowej. Mimo powszechnego przekonania, że wykluczenie komunikacyjne dotyczy głównie Polski wschodniej, to w Polsce zachodniej sytuacja wcale nie jest lepsza (więcej ludzi mieszka w miastach, a wsie są od siebie bardziej oddalone). Od lat gmina wiejska Żary dopłaca do nierentownych tras łączących miejscowości liczące kilkadziesiąt lub kilkaset osób. Podobna sytuacja jest w gminie Postomino – w ramach rządowego programu przywrócono tylko dwie linie autobusowe.

W ramach projektu stworzono centra usług transportowych w dwóch gminach wiejskich: Żary i Postomino. Opracowano model funkcjonowania biura koordynacji transportu dla seniorów i seniorek. Model obejmował diagnozowanie potrzeb, regulamin naboru, rekrutację, zamawianie usług, zwrot kosztów przejazdu, zakres obowiązków operatora centrum. Przeprowadzono szeroko zakrojoną kampanię informacyjno-rekrutacyjną. Przeszkolono wolontariuszy i wolontariuszki w zakresie bezpiecznego transportu, a następnie uruchomiono usługi transportowe, do świadczenia których zaangażowano przeszkolone osoby. Zorganizowano dwa stacjonarne szkolenia nt. różnych narzędzi partycypacji społecznej, w tym planowania inicjatyw obywatelskich, dla grupy 27 seniorów i seniorek z Gminy Żary i dla grupy 22 osób z Gminy Postomino. W Sieniawie Żarskiej odbyło się również spotkanie konsultacyjne z seniorami i seniorkami w sprawie uchwały dotyczącej wdrożenia modelu Mobilny Senior w Gminie Żary i omówiono dalsze kroki związane z przygotowaniem projektu uchwały oraz jej wdrożeniem.

Projekt stanowił ważny krok w kierunku zmniejszenia wykluczenia transportowego w dwóch gminach wiejskich – Żary i Postomino. Powstał model centrum koordynującego usługi transportowe dla seniorów i seniorek. Konkretną pomocą objęto łącznie grupę 88 osób starszych, często chorych i samotnych – 54 osoby z Gminy Postomino i 34 osoby z Gminy Żary. Z projektu skorzystały osoby starsze, nieposiadające własnego środka transportu, z utrudnionym dostępem do usług społecznych, którym trudno jest dotrzeć do lekarza czy apteki. Grantobiorca zrealizował łącznie 700 tras na 29396 km. Dwie grupy seniorów i seniorek zostały również wzmocnione w swoich kompetencjach samorzeczniczych.

Korzystamy z dotacji na rozwój instytucjonalny

W czym możemy Wam pomóc:

Translate »
Content | Menu | Access panel