Opublikowany w 2019 roku raport Międzyrządowego Zespołu do spraw Zmian Klimatu stwierdza, że jeśli ludzkość nie zahamuje ocieplania się klimatu, grożą nam nieodwracalne konsekwencje. Podejmowane działania w celu redukcji globalnego ocieplenia były niewystarczające. Polska „Polityka ekologiczna państwa 2030” przewiduje natomiast, że w ciągu najbliższych kilkunastu lat fale upałów bardzo się nasilą. Największym problemem Polski stała się susza i brak opadów. Według tego dokumentu między innymi województwo lubuskie, gdzie działamy, ma być dotknięte poważnymi skutkami nadchodzących zmian.
Z naszych badań wynika, że aktywność ekologiczna w naszym województwie, zwłaszcza angażująca młodzież, jest bardzo niska. Z rozmów ze starostwami powiatowymi wiemy, że w większości gmin nie było aktywnych grup lub działań proekologicznych, a jeśli już gdzieś miały miejsce, to żadne z nich nie było skierowane do młodzieży.
Odpowiadając na ten problem, zrekrutowaliśmy grupy młodzieży z każdego powiatu. Dla tych osób zorganizowaliśmy cykl warsztatów o edukacji ekologicznej, aktywności obywatelskiej oraz partycypacji w konsultacjach społecznych. Każda z grup przygotowała i złożyła propozycje zmian w budżetach swoich gmin i powiatów, aby w większym stopniu brały one pod uwagę temat ekologii. Z naszym wsparciem każda z grup zorganizowała też jednodniową imprezę dla społeczności szkolnej, która promowała postawy ekologiczne i wolontariat. Przygotowaliśmy gry i zabawy dla młodych ludzi oraz punkt informacyjny o ekowolontariacie. Z ankiet ewaluacyjnych wynika, że udało nam się poszerzyć świadomość uczniów/uczennic na tematy związane z możliwościami zaangażowania się w życie publiczne czy z ochroną środowiska. W związku z realizacją imprez udało się zaktywizować te osoby.