fbpx
Śląskie bez węgla – Sprawiedliwa Transformacja Energetyczna Śląska i Zagłębia
Obszar wsparcia:
aktywność obywatelska
Organizacja:
Miejscowość (siedziba):
Katowice
Województwo (siedziba):
śląskie
Okres realizacji:
01-02-2021 - 31-12-2021
Status:
zakończony
Koszt projektu:
26 550,00 EUR
Dotacja:
26 550,00 EUR
Zasięg:
regionalny
Typy działań:
akcje i kampanie społeczne, działania na rzecz ochrony środowiska, działania zmierzające do zmiany/ustanowienia nowych rozwiązań prawnych, partycypacja obywatelska, dobra partycypacja obywatelska, sieciowanie
Grupy docelowe:
aktywiści / liderzy społeczności, decydenci, samorządowcy

Jak wynika z badania opinii społecznej Climate Reality Project, 45% mieszkańców i mieszkanek Górnego Śląska uważa, że ciągły dialog i współpraca pomiędzy obywatel(k)ami, specjalist(k)ami, organizacjami pozarządowymi i władzami samorządowymi są potrzebne do budowania współpracy na rzecz społeczności ukierunkowanej na ochronę przyrody. Jednocześnie, w związku ze zmianami klimatu, Górny Śląsk stoi w obliczu nadchodzącej transformacji społeczno-gospodarczej związanej z górnictwem i energetyką węglową. Potrzeba zmiany jest pochodną polityki klimatycznej Unii Europejskiej i zobowiązań wynikających z porozumienia paryskiego.

Odpowiedzieliśmy na te kwestie angażując mieszkańców/nki i aktywistki/ów z Górnego Śląska w tworzenie kampani obywatelskich “Śląskie Bez Węgla”. Zorganizowaliśmy cykl 5 seminariów naukowych dla aktywistów/ek i mieszkańców/nek Górnego Śląska oraz członków/iń Stowarzyszenia BoMiasto, Związku Górnośląskiego i Śląskiego Ruchu Klimatycznego. Rozmawialiśmy m.in na temat kryzysu klimatycznego, odpowiedzialnej gospodarki i transformacji energetycznej. Spotkania stały się także okazją do budowania porozumienia, wymiany doświadczeń i dyskusji nad problemami regionu. Wybrani uczestnicy/czki zawiązali grupy lokalne w trzech miastach – Mysłowicach, Bytomiu i Katowicach. Wspólnie stworzyli lokalne kampanie obywatelskie “Śląskie Bez Węgla”. Grupa z Mysłowic, po udanym przeprowadzeniu działań w projekcie, planuje oficjalnie zarejestrować stowarzyszenie. Przeprowadziliśmy dla nich szkolenie w tym zakresie. Na koniec odbyła się konferencja podsumowująca projekt, na którą zaprosiliśmy redaktorów/ki, zajmujących się tematyką ekologii, środowiska, energetyki odnawialnej oraz społeczeństwa i przedstawiliśmy Manifest “Śląskie bez węgla”.

Początkowo zakładaliśmy zaangażowanie 70 osób aktywnych na rzecz polityki klimatycznej i sprawiedliwej transformacji, finalnie było to aż 90 osób. Dodatkowo udało się skierować dwie petycje do władz Mysłowic w sprawie przeprowadzenia konsultacji społecznych na temat budowy nowej kopalni Brzezinka 3. Trzecia petycja do prezydenta Katowic dotyczy przeprowadzenia konsultacji społecznych, jednak podpisy były zbierane jeszcze po zakończeniu projektu.

Korzystamy z dotacji na rozwój instytucjonalny

W czym możemy Wam pomóc:

Translate »
Content | Menu | Access panel