Projekt odpowiada na problem przemocy ze względu na płeć na Sądecczyźnie. Każdego roku w Polsce ok. 90 tys. osób doznaje różnych form przemocy w rodzinie, a ponad 70% ofiar to kobiety. Statystyki nie pokazują jednak rzeczywistej skali zjawiska. Przemoc w rodzinie jest wciąż tematem tabu, funkcjonuje wokół niej dużo mitów i stereotypów, w zawiązku z czym osoby doświadczające przemocy długo nie zgłaszają tego odpowiednim instytucjom i nie szukają pomocy, a świadkowie i świadkinie – nie reagują. Lokalny system przeciwdziałania przemocy zawiera luki – np. OPSy zakładają zdecydowanie mniej Niebiskich Kart, niż wskazywałaby na to skala problemu, a oferowana pomoc prawna nie obejmuje spraw związanych z przemocą w rodzinie. Do tej pory w powiecie nowosądeckim nie ma ani jednego ośrodka specjalistycznego zajmującego się tematem przeciwdziałania przemocy.
W ramach projektu powstanie Specjalistyczny Ośrodek Pomocy Kobietom Doświadczającym Przemocy, w którym oferowane będzie kompleksowe wsparcie – psychologiczne, prawne, terapeutyczne. Grantobiorca przeprowadzi kampanię informacyjną skierowaną do potencjalnych klientek Ośrodka, a także 3 kampanie społeczne nt. stereotypów płciowych oraz przeciwdziałania przemocy wobec kobiet; jednym z elementów kampanii będzie spot zachęcający do reagowania na przemoc. Grantobiorca zorganizuje również dwa kursy samoobrony dla kobiet. Doświadczenia funkcjonowania Ośrodka zostaną opisane w raporcie i przedstawione podczas konferencji z lokalnymi władzami i instytucjami zajmującymi się przeciwdziałaniem przemocy.
Z projektu skorzysta około 140 kobiet doświadczających przemocy z Sądecczyzny – klientki Ośrodka otrzymają kompleksowe wsparcie w kryzysowych sytuacjach. Lokalny system przeciwdziałania przemocy zostanie uzupełniony o potrzebne formy wsparcia. Temat przemocy w rodzinie zaistnieje w debacie społecznej, podniesie się świadomość społeczna nt. problemu, wzrosną kompetencje reagowania na przemoc.