Celem Miłość Nie Wyklucza jest wprowadzenie równości małżeńskiej i równości dla rodzin osób LGBT+ w Polsce. Organizacja prowadzi edukację i kampanie społeczne, wspiera inicjatywy lokalne adresowane do społeczności LGBT+, prowadzi rzecznictwo i litygację, by budować wolę polityczną do zmiany prawa. MNW nie tylko wprowadziło do debaty publicznej pojęcie równości małżeńskiej, ale współtworzyło 3 projekty ustaw o związkach partnerskich złożonych w Sejmie w latach 2012-18 przez 3 partie polityczne, opracowało też własny projekt ustawy o równości małżeńskiej i doprowadziło do złożenia go w Sejmie w 2020 r. Rzecznictwo organizacji doprowadziło podpisania Warszawskiej Deklaracji LGBT+, dzięki której m.in. powstały mieszkania interwencyjne dla osób LGBT+ zagrożonych bezdomnością, finansowane przez miasto. W marcu 2019 r. z inicjatywy organizacji odbył się Kongres LGBT+, na którym 27 organizacji z całej Polski podpisało wspólną Deklarację – listę postulatów politycznych i projektów legislacyjnych. Dokument ten jest podstawą prac Parlamentarnego Zespołu ds. Osób LGBT+ oraz programu jednej z partii politycznych w Sejmie. MNW wyprodukowało pierwszy film dokumentalny o braku równości małżeńskiej w Polsce, przeprowadziło też największą akcja outdoorową na temat osób LGBT+ („Kochajcie mnie, mamo i tato” – 696 billboardów w 266 miejscowościach) połączoną ze wsparciem finansowym 8 inicjatyw pomocowych dla osób LGBT+ z całego kraju. Organizacja prowadzi też Fundusz Prawo Nie Wyklucza, oferujący finansowanie opieki prawnej dla osób LGBT+ w trudnej sytuacji życiowej.
Dzięki dotacji instytucjonalnej organizacja wzmocniła działania na rzecz społeczności lokalnych poprzez uruchomienie programu minigrantów – Funduszu u Siebie (przyznano 22 mikrogranty dla inicjatyw lokalnych z miejscowości poniżej 200 tys. mieszkańców) i utworzenie grupy osób identyfikujących się jako osoby ambasadorskie MNW w mniejszych miejscowościach w Polsce (42 osoby). MNW zaktualizowała i uzupełniła swoją infrastrukturę IT (nowa strona www, CRM, action page), przeprowadziła proces zmiany sposobu zarządzania organizacją. Odbyło się 8 szkoleń wzmacniających kompetencje zespołu i Zarządu.
Główne rezultaty dotacji instytucjonalnej to wzmocnienie zarządzania wewnątrz organizacji i kompetencji zespołu, wzmocnienie potencjału fundraisingu indywidualnego i zasięgu działań społecznościowych, zwiększenie aktywnej obecności MNW w mniejszych miejscowościach.