fbpx
Wiatr w żagle!
Obszar wsparcia:
wykluczenie społeczne
Miejscowość (siedziba):
Olkusz
Województwo (siedziba):
małopolskie
Okres realizacji:
01-01-2021 - 31-12-2022
Status:
zakończony
Koszt projektu:
25 264,66 EUR
Dotacja:
25 005,41 EUR
Zasięg:
lokalny
Typy działań:
działania edukacyjne, poradnictwo, wsparcie psychologiczne
Grupy docelowe:
dzieci, młodzież, nauczyciele, ONW (osoby narażone na wykluczenie)

Projekt odpowiada na problem niewystarczającego wsparcia dzieci i młodzieży z rodzin zagrożonych wykluczeniem z powiatu olkuskiego. W powiecie obecnie jest zarejestrowanych 275 Niebieskich Kart wszczynających procedurę postępowania w przypadku podejrzenia przemocy w rodzinie. Z raportu Ośrodka Pomocy Społecznej w Olkuszu (2019) wynika, że w wielu rodzinach przemoc fizyczna i psychiczna dotyka również dzieci. W rodzinach tych brakuje pozytywnych wzorców, rozmowy, zainteresowania rodziców. Z ankiety przeprowadzonej przez Grantobiorcę wśród dzieci zagrożonych wykluczeniem wynika z kolei, że 90% ankietowanych nie otrzymuje żadnego wsparcia, zdecydowana większość uważa, że jest gorzej traktowana przez nauczycieli i nauczycielki oraz rówieśników i rówieśnice ze względu na swoje pochodzenie i status społeczny.

W ramach projektu przeprowadzono cykl działań wspierających dzieci i młodzież, ich rodziców, opiekunów i opiekunki, nauczycieli i nauczycielki. Dzieci otrzymały indywidualne wsparcie psychologiczne i wzięły udział w warsztatach rozwojowych, a także w wolontariacie. 6 osób pracowało przez kilkanaście miesięcy w świetlicy terapeutycznej, pomagając przy prowadzeniu zajęć dla młodszych dzieci. Dla rodziców przygotowano szkołę rozwoju kompetencji rodzicielskich. Odbyły się również warsztaty dla nauczycieli i nauczycielek. Przeprowadzono także minikampanię „Ambasador sukcesu”, w trakcie której znane osoby zachęcały dzieci i młodzież do inicjowania zmian w życiu.

W ramach projektu dzieci i młodzież z rodzin zagrożonych wykluczeniem społecznym otrzymała wsparcie emocjonalne i psychologiczne w radzeniu sobie z trudnościami, których doświadczają na co dzień, nauczyła się rozpoznawać i przeżywać emocje, rozwiązywać konflikty. Kadra pedagogiczna podniosła swoją wiedzę nt. sposobów wsparcia dzieci i rodziców doświadczających różnych trudności oraz nt. skutecznej komunikacji. Rodzice z kolei rozwinęli umiejętności nawiązywania i utrzymywania relacji z dziećmi, identyfikacji i rozwiązywania konfliktów, motywowania i wspierania dzieci.

Korzystamy z dotacji na rozwój instytucjonalny

W czym możemy Wam pomóc:

Translate »
Content | Menu | Access panel