fbpx
Wrocławska Akademia Lokalnych Liderów
Obszar wsparcia:
aktywność obywatelska
Miejscowość (siedziba):
Wrocław
Województwo (siedziba):
dolnośląskie
Partnerzy:
Grupa Lokalnie Zorientowanych, Wrocław, Polska
Okres realizacji:
01-10-2021 - 31-12-2023
Status:
zakończony
Koszt projektu:
59 869,17 EUR
Dotacja:
59 869,17 EUR
Zasięg:
lokalny
Typy działań:
działania aktywizujące społeczności lokalne (animacja), działania edukacyjne
Grupy docelowe:
aktywiści / liderzy społeczności, społeczność lokalna

Projekt odpowiadał na problem małego angażowania się mieszkańców w sprawy najbliższego otoczenia wynikającej z niedostatecznej znajomości społecznej i instytucjonalnej infrastruktury osiedli, na których mieszkają. Mimo iż Wrocław jest miastem zamieszkałym przez licznych aktywistów lub osoby, które mogłyby takimi zostać, poziom społecznego zaangażowania ciągle jest niewystarczający w stosunku do potrzeb i potencjału.
Mieszkańcy osiedli, w tym aktywiści, nie zawsze wiedzą jak skutecznie zainicjować i przeprowadzić niektóre działania w przestrzeni publicznej, jeśli wymagają one współpracy lub zgody innych podmiotów. Nierzadko nawet aktywni i zaangażowani mieszkańcy osiedli nie wiedzą jak w pełni wykorzystać infrastrukturę stworzoną specjalnie w celu wspierania osiedlowych działań i inicjatyw, w tym przede wszystkim Centrów Aktywności Lokalnej.

Do projektu zrekrutowaliśmy 130 aktywnych liderów i liderek, a o tym jak ważny dla nich był nasz projekt świadczy fakt, że liczba ta znacznie przekroczyła pierwotnie planowaną (96). Wśród uczestników znaleźli się członkowie organizacji osiedlowych (Rad Osiedla, Centrów Aktywności Lokalnej, lokalnych grup sąsiedzkich, stowarzyszeń), oraz niezrzeszeni, ale aktywni mieszkańcy. Na każdym z 13 osiedli stworzyliśmy grupę osiedlową, w ramach których zrealizowaliśmy 780 godzin zajęć warsztatowych z zakresu projektowania usług społecznych,
przeprowadziliśmy 25 spotkań partycypacyjnych, oraz zorganizowaliśmy 13 inicjatyw finałowych. Doświadczenia i refleksje zebraliśmy w Przewodniku Dobrych Praktyk wydanym w nakładzie 200 egzemplarzy oraz przedstawiliśmy w spocie promującym inicjatywy osiedlowe. Podczas zamykającej projekt konferencji podsumowującej, która zgromadziła mieszkańców wszystkich osiedli, przedstawicieli Urzędu, sieci SCAL, Koalicji Oławskiej, członków NGO zorganizowaliśmy warsztat sieciujący, który stał się okazją do rozmów o problemach osiedlowych oraz nawiązania współpracy ponadosiedlowych. Modelowa realizacja 13 mikroprojektów zaprezentowanych podczas konferencji pokazała mieszkańcom osiedli, że realizacja inicjatyw oddolnych jest sensowna i możliwa.

Projekt zakończył się dużym sukcesem, a jego efekty będą długoterminowe. Uczestnicy nie tylko uwierzyli w swoją sprawczość dzięki możliwości wspólnej realizacji ważnych dla własnej osiedlowej społeczności przedsięwzięć, ale też otrzymali konkretne narzędzia oraz wiedzę, które pozwolą im na samodzielne wdrażanie lokalnych inicjatyw w przyszłości. Zostały nawiązane nowe kontakty i współprace.

Korzystamy z dotacji na rozwój instytucjonalny

W czym możemy Wam pomóc:

Translate »
Content | Menu | Access panel