Szacuje się, że w Wielkopolsce jest ponad 10 tys. osób z orzeczoną niepełnosprawnością wzroku i podobna liczba osób, które tej dysfunkcji nie dokumentują. Osoby z dysfunkcją wzroku mogą funkcjonować aktywnie, jednak trzeba je i ich bliskich do tego przygotować. Kadra naszej organizacji to 6 osób pracujących na terenie Poznaniu. Trudno nam dotrzeć z pomocą do małych miejscowości. Dodatkowo czas pandemii ujawnił znaczne braki osób niewidomych w korzystaniu z platform do komunikacji i edukacji.
W oparciu o jednostki terenowe działające w powiatach wyłonimy grupę liderów/ek (self -adwokaci/tki). Zagwarantujemy im intensywne szkolenia i warsztaty poruszające tematy od rehabilitacji, doradztwa technologicznego aż po reprezentowanie interesów tej grupy społecznej w lokalnym środowisku (tematyka uwzględnia zgłaszane przez środowisko potrzeby), a także wsparcie w dalszych działaniach. Osoby przeszkolone wyposażone w wiedzę i sprzęt będą świadczyły wsparcie w 15 miejscowościach.
Dzięki realizacji projektu wzrośnie świadomość osób niewidomych i niedowidzących w zakresie rehabilitacji, dostępnych pomocy rehabilitacyjnych i przepisów prawa oraz zwiększy się skuteczność pozyskiwania wsparcia finansowego. Osoby decyzyjne (Starosta, Prezydent Miasta, Wójt) zyskają wiedzę o barierach utrudniających osobom niewidomym korzystanie z urzędów.
Przeszkolonych zostanie 18 osób (15 z dysfunkcją wzroku i 3 przewodników). Powstanie 15 punktów doradczych, z których wsparcia skorzysta 150 osób z dysfunkcją wzroku.