fbpx
Wsparcie prawne i psychologiczne osób LGBT+ w Wielkopolsce
Obszar wsparcia:
prawa człowieka
Miejscowość (siedziba):
Poznań
Województwo (siedziba):
wielkopolskie
Okres realizacji:
01-12-2020 - 30-11-2022
Status:
zakończony
Koszt projektu:
68 802,79 EUR
Dotacja:
67 500,00 EUR
Zasięg:
regionalny
Typy działań:
wsparcie prawne, wsparcie psychologiczne
Grupy docelowe:
bliscy, LGBT+

Projekt odpowiadał na problem braku odpowiedniej pomocy prawnej i psychologicznej dla osób LGBT+ doświadczających różnych form przemocy, wykluczenia i stygmatyzacji z powodu orientacji psychoseksualnej i tożsamości płciowej. Badania pokazują, że 90% młodych osób LGBT+ padło ofiarą przemocy słownej w szkole, a 25% dorosłych LGBT+ doświadczyło wiktymizacji na tle orientacji seksualnej. Wiele z nich ma trudności w kontaktach ze służbą zdrowia czy innymi instytucjami. Przyczyn należy szukać w uprzedzeniach i niedostatecznej wiedzy na temat podejścia do osób pacjenckich LGBT+. Homofobia, bifobia i transfobia prowadzą do występowania tzw. stresu mniejszościowego. Często ujawnianie orientacji psychoseksualnej czy tożsamości płciowej powoduje wstyd, poczucie winy, lęk i wrażenie izolacji lub zinternalizowaną homofobię; samoocena drastycznie spada, rozwijają się zaburzenia lękowe, pojawiają się zaburzenia nastroju, labilność emocjonalna, drażliwość, depresja, myśli samobójcze.
W ramach projektu zapewniono wsparcie psychologiczne osób LGBT+ i ich rodzin, w tym konsultacje psychologiczne, interwencję kryzysową oraz grupy wsparcia dla różnych grup: młodych osób LGBT+ w wieku 16-26 lat, rodziców osób LGBT+ oraz dla osób transpłciowych i niebinarnych. Uruchomiono również dyżury nieodpłatnej pomocy prawnej dla osób LGBT+ doświadczających dyskryminacji lub przemocy ze względu na orientację psychoseksualną. Z pomocy psychologicznej skorzystało łącznie 619 osób, a ze wsparcia prawnego – 161 osób.
Projekt wypełnił lukę, jaką był brak bezpłatnego wsparcia psychologicznego i prawnego dla osób LGBT+ i ich rodzin mieszkających na terenie Poznania i Wielkopolski. Dzięki zrealizowanym działaniom osoby LGBT+ otrzymały realne wsparcie emocjonalne i psychiczne, rozwinęły kompetencje radzenia sobie w sytuacjach zagrażających zdrowiu i życiu, podniosły poczucie własnej wartości. Otrzymały one również konkretne wsparcie prawne w kwestiach dotyczących dyskryminacji ze względu na orientację psychoseksualną czy tożsamość płciową, w sytuacji przemocy, w sprawach związanych z tranzycją, etc. Wzmocnione rozstały również rodziny osób LGBT+.

Korzystamy z dotacji na rozwój instytucjonalny

W czym możemy Wam pomóc:

Translate »
Content | Menu | Access panel