fbpx
Wzmocnienie potencjału instytucjonalnego KGW w województwie podlaskim
Obszar wsparcia:
rozwój sektora obywatelskiego
Miejscowość (siedziba):
Białystok
Województwo (siedziba):
podlaskie
Partnerzy:
Koło Gospodyń Wiejskich "Łapianka na obcasach", Łapy-Dębowina, Polska
Okres realizacji:
31-03-2021 - 31-01-2023
Status:
zakończony
Koszt projektu:
124 799,09 EUR
Dotacja:
94 831,82 EUR
Zasięg:
regionalny
Typy działań:
Grupy docelowe:

Projekt miał na celu wzmocnienie instytucjonalne poszczególnych Kół Gospodyń Wiejskich z woj. podlaskiego oraz całego środowiska. Osoby zakładające Koła Gospodyń Wiejskich (KGW) mimo, iż chcą działać na rzecz swojej społeczności lokalnej posiadają niski poziom wiedzy z zakresu zarządzania organizacją, niewielkie doświadczenie oraz brakuje im niezbędnego wsparcia.
W ramach projektu podjęto się realizacji cyklu szkoleń tematycznych i wydarzeń sieciujących, rozpoczęto prowadzenie portalu informacyjno-edukacyjnego dedykowanego KGW w woj. podlaskim (www.kgwpodlaskie.pl), opracowano 20 indywidualnych strategii umożliwiających uniezależnienie się KGW od środków publ. oraz podjęto działania dążące do zsieciowania uczestników działań. Powyższe działania były odpowiedzią na problemy wskazane przez samych zainteresowanych przed i w trakcie realizacji projektu. Łącznie w ramach zrealizowanych działań udział wzięło blisko 400 osób reprezentujących blisko 120 kół gospodyń wiejskich z woj. podlaskiego, co stanowi ponad 25 % wszystkich KGW zarejestrowanych w województwie.
Z perspektywy Grantobiorcy realizacja projektu zakończyła się sukcesem, o czym świadczy dalsza współpraca z odbiorcami działań. Po zakończeniu projektu kontynuowane będą działania z innych środków uzyskanych przez Grantobiorcę. Staramy się w dalszym ciągu uświadamiać koła, że działają w organizacji pozarządowej i muszą zwracać uwagę na kwestie prawne i finansowe.
W efekcie realizacji działań upowszechniona została idea działalności w KGW w woj. podlaskiego oraz zwiększona jakość i ilość działań realizowanych na rzecz swoich środowisk lokalnych na terenach wiejskich. Prowadzone działania miały na celu zwalczanie stereotypu, że aktywne w KGW są tylko „starsze gotujące panie”. W swoich działaniach promowaliśmy różnorodność osób biorących udział w działaniach KGW, różnorodność realizowanych przez nich inicjatyw oraz prezentowaliśmy dobre praktyki będące inspiracją dla innych przedstawicieli i przedstawicielek kół. W ocenie nas samych oraz uczestników działań zauważalna jest zmiana w postrzeganiu kół i uwzględnianie ich jako „partnera” np. w relacjach z samorządem, a nie jako organizację, którą można wykorzystać. Zauważalny jest wzrost świadomości prowadzonych działań przez KGW, tworzenie długofalowych strategii rozwoju oraz specjalizowanie się w konkretnych obszarach.

Korzystamy z dotacji na rozwój instytucjonalny

W czym możemy Wam pomóc:

Translate »
Content | Menu | Access panel