fbpx
Żukowice pomagają!
Obszar wsparcia:
wykluczenie społeczne
Miejscowość (siedziba):
Zielona Góra
Województwo (siedziba):
lubuskie
Okres realizacji:
01-10-2021 - 30-09-2023
Status:
zakończony
Koszt projektu:
75 476,09 EUR
Dotacja:
74 100,00 EUR
Zasięg:
lokalny
Typy działań:
wolontariat osób narażonych na wykluczenie
Grupy docelowe:
osoby w kryzysie bezdomności

Projekt odpowiada na problem bezdomności w województwie dolnośląskim. Kryzys bezdomności dotyka tam aż 2 844 osób (MRPiPS, 2019), podczas gdy ogólnopolskie statystyki mówią o 30 tys. osób. W powiecie głogowskim funkcjonuje jedno schronisko dla mężczyzn w kryzysie bezdomności – w Żukowicach – które jest prowadzone przez Grantobiorcę od 2021 r. Około 80% osób mieszkających w schronisku to ludzie powyżej 40 roku życia, a aż 33% ma ponad 60 lat. Głównymi problemami jego mieszkańców – poza brakiem stałego miejsca zamieszkania – jest niska aktywność społeczna czy zawodowa, a także problemy społeczne i deficyty różnych kompetencji.

W ramach projektu poszerzono zakres i formy wsparcia dla osób w kryzysie bezdomności z powiatu, mieszkańców schroniska, oraz zaoferowano im szereg działań aktywizujących. Łącznie pomoc otrzymało 67 osób w kryzysie bezdomności. Osoby te skorzystały z indywidualnego i grupowego wsparcia psychologicznego, doradztwa zawodowego czy pomocy pracownika socjalnego, a także ze wsparcia prawnego i doradztwa finansowego. Specjaliści i specjalistki prowadzili_ły stałe dyżury na miejscu, w schronisku. 46 mieszkańców schroniska, pod okiem coacha kuchennego, rozwinęło swoje umiejętności kulinarne, a następnie przygotowali oni oraz dostarczyli około 1200 domowych posiłków dla 46 sąsiadów i sąsiadek schroniska będących w trudnej sytuacji, np. ze względu na wiek czy niepełnosprawność.

W rezultacie osoby w kryzysie bezdomności otrzymały konkretne wsparcie – psychologiczne, prawne, zawodowe i in. Podniosły również swoje kompetencje kulinarne i zaangażowały się w działania pomocowe na rzecz lokalnej społeczności. Dzięki temu choć częściowo odzyskały one sprawczość i motywację do działania. Podniosła się ich samoocena i wiara w siebie, a także umiejętności wyważonej i obiektywnej oceny własnej sytuacji. Zmieniło się również postrzeganie osób w kryzysie bezdomności przez społeczność lokalną. Po zakończeniu realizacji projektu w schronisku nadal funkcjonuje gabinet specjalistyczny, a mieszkańcy wciąż przygotowują domowe posiłki dla siebie oraz dzielą się przetworami z innymi osobami w potrzebie. Projekt stanowił swoisty pilotaż wolontariatu osób w kryzysie bezdomności, a idea wolontariatu jest nadal rozwijana przez Grantobiorcę.

Korzystamy z dotacji na rozwój instytucjonalny

W czym możemy Wam pomóc:

Translate »
Content | Menu | Access panel