fbpx
Żyd, Gej – deformacje nieznanego
Obszar wsparcia:
prawa człowieka
Miejscowość (siedziba):
Warszawa
Województwo (siedziba):
mazowieckie
Okres realizacji:
01-02-2021 - 13-05-2022
Status:
zakończony
Koszt projektu:
25 000,00 EUR
Dotacja:
22 500,00 EUR
Zasięg:
ogólnopolski
Typy działań:
działania edukacyjne
Grupy docelowe:
aktywiści / liderzy społeczności, młodzież

W Polsce od kilku lat toczy się polityczno-medialna kampania nienawiści, której ofiarą padają kolejne grupy społeczne, wśród nich Żydzi czy osoby LGBTQ. Osoby te są prezentowane jako zagrożenie, tzw. „ideologia”, która stoi w opozycji do tzw. „tradycyjnych wartości”. Nagonka przeniosła się również na poziom samorządów, które masowo powoływały „strefy wolne od LGBT”. Homofobiczny i antysemicki przekaz, silnie obecny również w mediach publicznych, trafia do dużej części społeczeństwa. Tymczasem w Polsce aż 30% osób LGBTQ doświadczyło niedawno przemocy ze względu na swoją tożsamość (Kampania Przeciw Homofobii), rośnie też liczba przestępstw motywowanych nienawiścią. Społeczność LGBTQ w Polsce doświadczyła również traumy w związku z wydarzeniami z sierpnia 2020 r. na warszawskim Krakowskim Przedmieściu, kiedy to doszło do brutalnego zatrzymania aktywistki z kolektywu „Stop Bzdurom” oraz 48 demonstrantów i demonstrantek.
W ramach projektu poprowadzono cykl warsztatów antydyskryminacyjnych i projekcji filmowych „Żyd, Gej – deformacje nieznanego”. Powstały również scenariusze do prowadzenia zajęć w oparciu o wybrane filmy. Filmami, które posłużyły za materiał edukacyjny, były takie produkcje jak choćby „Złota” Tomasza Knittela czy „7-my sierpnia” Michała Bollanda. Osoby uczestniczące w warsztatach poznały życie bohaterów i bohaterek filmów – gwiazdy rocka, rowerzysty i aktywisty ruchów miejskich, aktywistów i aktywistek LGBTQ – a ich indywidualne historie stały się punktem wyjścia do rozmowy o sytuacji mniejszości. W warsztatach, które prowadzone były w formule online. wzięło udział w sumie 101 osób.

Osoby uczestniczące w warsztatach pogłębiły swoją wiedzą nt. mechanizmów dyskryminacji, zwłaszcza nt. homofobii i antysemityzmu, rozwinęły swoje umiejętności krytycznego myślenia, argumentowania i aktywnego stawania w obronie osób doświadczających uprzedzeń ze względu na swoją tożsamość. Projekt był również ważną inicjatywą, pokazującą jak sztuka filmowa może iść w parze z działaniami edukacyjnymi i nieść ze sobą antydyskryminacyjny przekaz.

Print Friendly, PDF & Email

W czym możemy Wam pomóc:

Translate »
Content | Menu | Access panel