Projekt odpowiada na problem przemocy ze względu na płeć, zwłaszcza wobec dziewczyn i młodych kobiet. Skala zjawiska w Polsce jest alarmująca – co trzecia nastolatka ma za sobą obciążające doświadczenie seksualne, a co dziesiąta została wykorzystana seksualnie. W czasie pandemii skala przemocy gwałtownie wzrosła. Nastolatki są w złej kondycji psychicznej, mają myśli samobójcze, zaburzenia odżywiania, depresje. Szczególnie na przemoc narażone są dziewczyny z niepełnosprawnościami. Problem wpisuje się w szerszy kontekst społeczno-polityczny. Od 2015 roku władze aktywnie niszczą równościowe inicjatywy, pozbawiając je finansowania, zakazując edukacji antydyskryminacyjnej w szkołach, zapowiadając wypowiedzenie Konwencji Stambulskiej etc.
W ramach projektu Grantobiorca zorganizuje szkołę trenerską WenDo – metody przeciwdziałania przemocy, asertywności i samoobrony dla kobiet – dla dla osób pracujących z dziewczynami i młodymi kobietami, w tym z osobami z niepełnosprawnościami. Na koniec, w ramach kampanii 16 Dni Akcji Przeciwko Przemocy ze względu na Płeć, uczestniczki poprowadzą warsztaty dyplomowe – w sumie 11 warsztatów WenDo dla dziewczyn i młodych kobiet oraz dla dorosłych kobiet pracujących z młodzieżą. Dodatkowo Grantobiorca zorganizuje 3 seminaria dokształcające i spotkanie sieciujące dla wszystkich trenerek WenDo.
W projekcie wezmą udział 22 osoby, które zdobędą kompetencje i uprawnienia do pracy jako trenerki WenDo. Trenerki WenDo z całej Polski podniosą swoje kompetencje z zakresu pracy z osobami z niepełnosprawnościami, poznają się i zacieśnią kontakty. Docelowo z projektu skorzystają dziewczyny i młode kobiety – uczestniczki szkoleń WenDo – które zyskają wiedzę nt. stawiania granic i koncepcji konsentu, podniosą swoje umiejętności rozpoznawania dyskryminacji i przemocy oraz reagowania na nie.
W ramach współpracy z Partnerem z Islandii, Slagtog, Grantobiorca pojedzie na wizytę studyjną, podczas której podzieli się doświadczeniem nt. prewencji przemocy wobec dziewczyn i młodych kobiet i pracy metodą WenDo.