fbpx

Poradnik dla szukających partnera do projektu

Współpraca międzynarodowa może wzbogacić Wasz projekt, pozwolić inaczej spojrzeć na dotychczasowe i planowane działania, poznać inne metody pracy i rozwiązywania problemów społecznych.

Ponadto, jednym z ważnych celów Funduszy EOG jest wzmocnienie stosunków dwustronnych pomiędzy Polską (czyli jednym z Państw-Beneficjentów), a Norwegią, Liechtensteinem i Islandią (czyli Państwami-Darczyńcami). Dlatego też organizacje, które przygotują projekty w partnerstwie z podmiotami z Państw-Darczyńców (organizacje społeczne, firmy, instytucje publiczne) mogą ubiegać się o dodatkową kwotę (do 5000 EUR przy małej dotacji i do 12500 EUR przy dużej dotacji oraz do 12500 EUR w projektach sektorowych) przeznaczoną na pokrycie kosztów udziału Partnera/Partnerów i współpracy dwustronnej w projekcie. Kwota ta nie jest zależna od liczby Partnerów z Państw-Darczyńców i może być przeznaczona na działania takie jak:

 • wizyty studyjne osób reprezentujących organizacje z Polski do Państw-Darczyńców lub/i reprezentantów/tek podmiotów z Państw-Darczyńców do Polski,
 • zaangażowanie trenera/trenerki/eksperta/ekspertki z Państw-Darczyńców np. do prowadzenia szkoleń/seminariów/facylitacji procesów,
 • zatrudnienie eksperta/ekspertki z Państw-Darczyńców do sporządzenia ekspertyzy lub/i przeprowadzenia analizy na temat związany z projektem,job shadowing (obserwowanie metod pracy innej organizacji) w podmiocie z Państwa-Darczyńcy,
 • wspólne warsztaty dla osób z Państw-Darczyńców i Polski, które odbywają się w Polsce, na Islandii, w Liechtensteinie lub w Norwegii
 • wspólny warsztat/narada organizacji z Polski i z Państw-Darczyńców w Polsce, na Islandii, w Liechtensteinie lub w Norwegii
 • wspólne opracowanie (również zdalne) raportu, analizy porównawczej, scenariusza zajęć itp.

Powyższa lista nie stanowi katalogu zamkniętego.

O czym pamiętać podejmując współpracę z partnerem zagranicznym?

 1. Zastanówcie się, jakiego partnera projektowego szukacie, do jakich działań, za co ma być odpowiedzialny w projekcie. Pamiętajcie, że nie zawsze musi to być organizacja, która jest odbiciem lustrzanym Waszej organizacji. Czasem warto zastanowić się, jakich kompetencji/wiedzy/doświadczenia brakuje Waszej organizacji do realizacji wymarzonego projektu i na tej podstawie rozpocząć poszukiwania partnera. Nie przejmujcie się zbytnio jego formą prawną – w programie Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy partnerem z Państw-Darczyńców mogą być zarówno organizacje społeczne, jak i firmy, instytucje publiczne, czy nawet samorządy. Nie zapomnijcie zastanowić się, w czym Wasza organizacja jest mocna i czym może się podzielić z partnerem w zamian.

A teraz wskazówka – wiele organizacji szuka partnera do projektu według schematu: zajmujemy się X, jesteśmy dobrzy w Y, brakuje nam Z i dokładnie takiej samej organizacji szukają na swojego partnera. My polecamy jednak, aby spróbować również znaleźć partnera do projektu, który będzie uzupełniał Wasze działania, posiadane kompetencje itp., na zasadzie komplementarności.
To wszystko po to, aby Wasz partner projektowy również mógł się czegoś od Was nauczyć i abyście jednocześnie mogli się nauczyć od niego.

Podamy Wam przykład takiego partnerstwa:
„Na początku chcieliśmy znaleźć do partnerstwa organizację, która tak, jak my specjalizuje się w temacie wsparcia osób z niepełnosprawnością sensoryczną i dostępności – dzieli się swoim doświadczeniem Anna Nawrot z Fundacja Transgresja – Jednak, w miarę rozwoju koncepcji projektowej nasz projekt przechodził bardziej w kierunek medialny i postanowiliśmy znaleźć partnera, który ma w tej dziedzinie doświadczenie. To był strzał w dziesiątkę! Znaleźliśmy organizację z Norwegii specjalizującą się w nowych mediach i okazało się, że jesteśmy dla nich bardzo atrakcyjnym partnerem, dlatego, że możemy ich wiele nauczyć o niepełnosprawności. Dla nas to też korzystne, bo produkcja i promocja profesjonalnych mediów, to dla nas zupełnie nowa rzecz.”

 1. Po sporządzeniu powyższego „rachunku sumienia” czas przystąpić do poszukiwań. Jest mnóstwo portali, które w tym pomogą. Polecamy poniższe:
  https://eeagrants.org/partnership-opportunities/
  https://ngonorway.org/partners/
  https://en.rannis.is
  https://almannaheill.is
  https://ngobridges.com
  www.oera.li
  www.welcome.liJeśli jednak wolicie skonsultować się w tej sprawie zachęcamy do kontaktu z koordynatorką współpracy dwustronnej i regionalnej – Anną Fedas – [email protected], tel. (+48) 22 536 02 41.
 2. Po znalezieniu odpowiedniej organizacji, czym prędzej napiszcie/zadzwońcie do niej (najlepiej po angielsku, chyba że znacie język kraju, z którego pochodzi dana organizacja lub wiesz, że pracuje w niej osoba polskojęzyczna). Nie zapomnijcie przy tym:
  – przedstawić krótko swojej organizacji i pomysłu na projekt;
  – wyjaśnić, dlaczego właśnie tej organizacji/instytucji/firmie proponujecie partnerstwo przy projekcie, co Was zainteresowało w ich działalności/doświadczeniu;
  – wytłumaczyć zasady Programu (pamiętajcie – każdy program w każdym kraju ma nieco inną specyfikę, terminy konkursów i zasady, nie oczekujcie, że np. wszyscy Norwegowie będą znać zasady funkcjonowania Funduszy EOG);
  – zaproponować zadań, za które będzie odpowiedzialny partner oraz oczekiwań względem ich wykonania (termin, wymiar czasowy zaangażowania itp.). Jeśli są one negocjowalne i jesteście otwarci na ich współtworzenie razem z partnerem, to koniecznie o tym napiszcie – nie wszystko i nie zawsze jest oczywiste. Style pracy bardzo się różnią i zależą od wielu czynników – na przykład branżowych, ale też kulturowych. Dlatego też im bardziej konkretnie i szczerze napiszecie to, czego oczekujecie, tym mniejsze ryzyko nieporozumień i rozczarowań. Jeśli chcecie wiedzieć więcej o różnicach kulturowych i stylach pracy – polecamy obejrzenie naszych webinariów o współpracy dwustronnej.
  – zachęcić do partnerstwa, podkreślając na przykład to, co współtworzenie projektu może dać partnerowi, jakie kompetencje może zyskać, czego się nauczyć, do jakiej zmiany się przyczynić.
 3. Jeśli organizacja wykaże zainteresowanie projektem, koniecznie ustalcie kolejne kroki pracy nad nim, częstotliwość rozmów, spotkań online oraz sposób podejmowania decyzji w partnerstwie, żeby nie narazić się potem na niepotrzebne nieporozumienia. Pamiętajcie, że wszelkie niezbędne formalności (deklaracja partnerska, czy umowa o współpracy partnerskiej) będą wymagane na kolejnych etapach, a zatem nie musicie nimi teraz zaprzątać głowy partnerowi. Jeśli jednak partner potrzebuje zapoznać się z tą dokumentacją już teraz – oto niezbędne linki:
  PL https://aktywniobywatele.org.pl/…/konkurs-na-projekty-tema…/
  EN https://aktywniobywatele.org.pl/…/call-for-thematic-projec…/
  Trzymamy kciuki za Wasze partnerstwa!

Najczęściej zadawane pytania dotyczące współpracy dwustronnej:

PYTANIE: Na którym etapie trzeba mieć gotowe dokumenty dotyczące partnerstwa?
Co wchodzi w ich skład?

ODPOWIEDŹ: Na etapie wniosku wstępnego zarówno przy projektach tematycznych, jak i sektorowych wymagane są jedynie poniższe informacje o partnerze:
– Pełna nazwa Partnera (w języku angielskim)
– Miejscowość
– Kraj
– Strona www
– Forma prawna (UWAGA: dopuszczalne są zarówno formy organizacji społecznych, jak i firm i instytucji publicznych)
– Uzasadnienie wyboru partnera (max. 500 znaków ze spacjami).
Na etapie wniosku pełnego, poza powyższymi informacjami wymagana będzie jeszcze deklaracja partnerska (wzór dostępny w dokumentacji projektowej), a na etapie podpisywania umowy o dofinansowanie poświadczona za zgodność z oryginałem kopia umowy partnerskiej (tu również będzie do wykorzystania przygotowany przez nas  wzór).

PYTANIE:
Czy trzeba koniecznie mieć partnera zagranicznego i czy są za to dodatkowe punkty?

ODPOWIEDŹ:
Nie trzeba nawiązywać partnerstwa, ale jeśli się na nie zdecydujecie (do czego zachęcamy), to w konkursie na projekty tematyczne nie ma za nie dodatkowych punktów, za to są dodatkowe środki na tę współpracę – do 5 000 euro przy małej dotacji i do 12500 euro przy dużej dotacji. W konkursie na projekty sektorowe poza dodatkowymi środkami na współpracę (kwoty takie, jak w konkursie na projekty tematyczne), są również dodatkowe punkty za partnerów.

W razie jakichkolwiek dalszych pytań/uwag, prosimy o kontakt z nami na [email protected] lub bezpośrednio do koordynatorki współpracy dwustronnej i regionalnej – Anny Fedas ([email protected]).

Życzymy sukcesów w nawiązywaniu partnerstw dwustronnych!

Print Friendly, PDF & Email

W czym możemy Wam pomóc:

Translate »
Content | Menu | Access panel