Projekt odpowiadał na problem antysemickiej mowy nienawiści. Od 2015 r. w Polsce prowadzono polityczno-medialną nagonkę na kolejne grupy społeczne, w tym na uchodźców i uchodźczynie czy osoby LGBT+, a każdej takiej nagonce towarzyszył wzrost agresji wymierzonej w Żydów. Wątki antysemickie pojawiły się m.in. w kampanii prezydenckiej z 2020 r. Przestępstwa z nienawiści wobec Żydów stanowiły ok. 10% wszystkich zgłoszonych przestępstw motywowanych uprzedzeniami (2013-2017). W ostatnich latach aż 20% zgłoszeń czynów z nienawiści na prowadzonym przez Grantobiorcę portalu „Zgłoś nienawiść” stanowiły te o charakterze antysemickim. Reakcja władz oraz wymiaru sprawiedliwości na problem antysemityzmu w Polsce jest niewystarczająca, a organy ścigania nie mają umiejętności, by rozpoznać, czy zgłoszony incydent ma charakter antysemicki.
W ramach projektu Grantobioca, wspólnie z ekspertami i ekspertkami, opracował definicję antysemityzmu z uwzględnieniem polskiej specyfiki (w formie wytycznych), ułatwiającą identyfikację czynów antysemickich. Powstał również praktyczny przewodnik, jak stosować wytyczne, który został następnie rozesłany do urzędów i prokuratur. Wiedza ta była upowszechniana podczas warsztatów dla prokuratorów i prokuratorek oraz władz lokalnych. Grantobiorca monitorował antysemickie incydenty i mowę nienawiści na prowadzonym przez siebie portalu „Zgłoś nienawiść” oraz kierował zawiadomienia do Prokuratury. Łącznie w trakcie całego projektu otrzymano 530 zgłoszeń, z czego 415 dotyczyło czynów o charakterze antysemickim. Grantobiorca podjął się również litygacji strategicznej, wykorzystując wybrane przypadki porażek działań? strażniczych w obszarze antysemickich przestępstw z nienawiści w celu zmiany praktyki stosowania prawa. Wyniki litygacji zostały opisane w raporcie. Prowadzono także kampanię w mediach społecznościowych z użyciem infografiki oraz krótkich animacji.
Z działań planowanych w ramach projektu skorzystały osoby związane z wymiarem sprawiedliwości, prokuratorzy i prokuratorki, a także władze samorządowe, które podniosły swoją świadomość nt. przestępstw motywowanych antysemityzmem. Systemowe problemy przeciwdziałania antysemityzmowi zostały nagłośnione i poddane dyskusji. Wypracowane narzędzia (wytyczne, podręcznik, infografika, animacje, scenariusz warsztatów dla prokuratorów) są uniwersalne i mogą być wykorzystywane długofalowo. Przygotowany podręcznik trafił m.in. do rąk Ministra Sprawiedliwości w nowym rządzie.