fbpx
Centrum Sztuki Osadzonych
Obszar wsparcia:
wykluczenie społeczne
Miejscowość (siedziba):
Wrocław
Województwo (siedziba):
dolnośląskie
Partnerzy:
Zakład Karny w Krzywańcu, Krzywaniec, Polska
Dolnośląskie Stowarzyszenie Kuratorów Sądowych Frontis, Wrocław, Polska
Lubuski Teatr, Zielona Góra, Polska
Okres realizacji:
01-01-2022 - 31-12-2023
Status:
zakończony
Koszt projektu:
74 397,76 EUR
Dotacja:
74 397,76 EUR
Zasięg:
ogólnopolski
Typy działań:
działania artystyczne, działania edukacyjne
Grupy docelowe:
osadzeni, służby mundurowe

Projekt jest odpowiedzią na problem społecznego wykluczenia osób osadzonych w Zakładzie Karnym w Krzywańcu, ich uprzedmiotowienia i odbierania im poczucia sprawczości. Według kodeksu karnego osadzeni i osadzone mają prawo m.in. do kształcenia i twórczości własnej oraz korzystania z zajęć kulturalno-oświatowych. Tymczasem raport Najwyższej Izby Kontroli z Zakładu Karnego w Krzywańcu z 2014 roku wykazał niską skuteczność programów resocjalizacyjnych. Od tego czasu jednostka starała się wdrażać nowe metody resocjalizacji i była otwarta na współpracę z trzecim sektorem, jednak te działania długo były niewystarczające.

W ramach projektu powstało i rozwinęło swoją działalność Centrum Sztuki Osadzonych przy Zakładzie Karnym w Krzywańcu. To pierwszy ogólnopolski ośrodek wymiany doświadczeń i rozwoju metod z zakresu resocjalizacji przez sztukę współtworzony przez osoby odbywające karę pozbawienia wolności. W jego ramach działało łącznie 6 stałych grup warsztatowych (teatr żeński, teatr męski, chór kobiet, zespół muzyczny, grupa literacka, grupa dziennikarska), w których udział wzięło łącznie 112 osób osadzonych. Dopełnieniem tych działań był – akredytowany przez Centralny Zarząd Służby Więziennej – kurs specjalistyczny dla wychowawców i wychowawczyń penitencjarnych, przekazujący w praktyczny sposób narzędzia teatralne i dobre praktyki oraz pobudzający dialog i refleksję nad potencjałem sztuki w procesie resocjalizacji. Na koniec projektu w Krzywańcu odbył się otwarty, podsumowujący działalność Centrum, Festiwal Sztuki Osadzonych. Na program tego wydarzenia złożyły się prezentacje prac, premiery dwóch spektakli teatralnych, warsztaty, koncert, panel dyskusyjny o resocjalizacji poprzez sztukę, a także wystąpienia gościnne. Festiwal był również okazją do oficjalnego otwarcia sali widowiskowej Centrum Sztuki Osadzonych. W ramach Festiwalu osoby osadzone nie tylko wystąpiły w roli artystów i artystek, ale też współprowadzili_ły warsztaty i obsługiwali_ły pokazy od strony technicznej.

W rezultacie 112 osób osadzonych w Zakładzie Karnym w Krzywańcu podniosło swoje kompetencje miękkie (umiejętność pracy w grupie, komunikatywność, umiejętność radzenia sobie ze stresem i trudnymi emocjami), zwiększyło poczucie sprawczości i samodzielności, wzmocniło swój potencjał. Osoby osadzone, pozbawione w dużej mierze oparcia w bliskich, stworzyły wspólnie z Grantobiorcą sieć wsparcia, której sednem było regularne współdziałanie w grupie. Swoje kompetencje podniosło również 13 osób pracujących w służbie więziennej – wychowawcy i wychowawczynie penitencjarne oraz kuratorki sądowe.

Korzystamy z dotacji na rozwój instytucjonalny

Organizacja otrzymała dodatkową dotację w wysokości 10 000,00 EUR, w ramach konkursu Mocniejszym Głosem, na upowszechnienie produktów i rezultatów osiągniętych w zrealizowanym projekcie.

W czym możemy Wam pomóc:

Translate »
Content | Menu | Access panel