Projekt porusza jeden z najważniejszych problemów sektora pozarządowego w Polsce: brak stabilności zatrudnienia. Jest projektem pilotażowym, obejmuje teren woj. pomorskiego.
Niestabilność zatrudnienia jest jednym z kluczowych problemów zgłaszanych przez pracowników organizacji. Wskazują na to dane pochodzące z raportów badawczych. Kondycja pracowników NGO jest zła, a pandemia pogorszyła ją jeszcze bardziej. Obecnie niemal co druga organizacja zmaga się z utrzymaniem stabilności finansowej, a 34% organizacji boryka się z problemem wypłacania wynagrodzeń osobom zatrudnionym na umowę o pracę. W przypadku a osobów zatrudnionym na umowy cywilnoprawne wskaźnik ten wynosi aż 45%. U ponad połowy aktywnych organizacji pozarządowych niestabilność zatrudnienia generuje trudności zagrażające ich istnieniu.
Projekt zakłada powołanie i wzmacnianie w sektorze pozarządowym ruchu sojuszniczego, który wpłynie na kształtowanie się zachowań liderów i pracowników organizacji pozarządowych. Sprawdzimy czy i w jakim stopniu podmioty podejmują działania zwiększające stabilność zatrudnienia w organizacjach pozarządowych oraz jaki przynoszą one ostatecznie skutek. Dzięki realizacji projektu powstanie też ogólnodostępne opracowanie, zbierające dobre praktyki i wytyczne do działań.
Mamy świadomość, że realizując nasz projekt, nie zmienimy diametralnie sytuacji pracowników organizacji, liczymy jednak na to, że zainicjowany ruch sojuszniczy, unaoczni liderkom i liderom NGO oraz władzom samorządowym, że problem istnieje i ma swoje poważne konsekwencje. Dzięki temu pojawi się szansa na wdrożenie z czasem konkretnych rozwiązań, które przyczynią się do tego, aby prawa pracowników sektora NGO byłyby respektowane. Działania zaplanowaliśmy i zrealizujemy z partnerem: Pomorską Siecią Centrów Organizacji Pozarządowych, która ma łatwy dostęp do odbiorców projektu i odpowiada w ramach projektu za sieciowanie sojuszników oraz promocję.