fbpx
Program wsparcia kobiet migrantek doświadczających przemocy ze względu na płeć
Obszar wsparcia:
prawa człowieka
Miejscowość (siedziba):
Warszawa
Województwo (siedziba):
mazowieckie
Okres realizacji:
01-10-2021 - 30-12-2022
Status:
zakończony
Koszt projektu:
72 550,25 EUR
Dotacja:
72 550,25 EUR
Zasięg:
ogólnopolski
Typy działań:
działania interwencyjne i pomocowe dla kobiet narażonych na przemoc, w tym przemoc domową i seksualną, przeciwdziałanie przemocy ze względu na płeć, szkolenia grup zawodowych
Grupy docelowe:
aktywiści / liderzy społeczności, kobiety, migranci, profesjonaliści

Projekt odpowiada na problem przemocy wobec kobiet migrantek. Według jednej z ankiet przeprowadzonych w Fundacji aż 78% migrantek doświadczyło jakiejś formy przemocy w miejscu pracy, a 52% z nich wskazało na molestowanie seksualne. Migrantki doświadczające przemocy w rodzinie są w szczególnie trudnym położeniu – na ich decyzję o szukaniu wsparcia wpływa bariera językowa, a także obawy związane ze statusem prawnym ich pobytu czy pracy, strach przed odebraniem dzieci przez partnera oraz zależność ekonomiczna. W efekcie są one narażone na izolację i trwanie w sytuacji przemocy. Liczba migrantek w Polsce stale rośnie, ale często mają oni ograniczony dostęp do wsparcia.

W ramach projektu Grantobiorca uruchomił punkt konsultacyjno-interwencyjny dla migrantek doświadczających przemocy, w którym kobiety otrzymały wsparcie psychologiczne i prawne. Doradczynie integracyjne o pochodzeniu cudzoziemskim informowały o możliwościach uzyskania wsparcia, a w razie potrzeby towarzyszyły klientkom w trakcie wizyt w instytucjach pomocowych. Grantobiorca zorganizował też cztery spotkania integracyjno-edukacyjne dla migrantek, podnoszące umiejętności społeczne i radzenie sobie ze stresem. Przeprowadził również 5 szkoleń nt. przemocy ze względu na płeć lub w zakresie pracy z cudzoziemcami i cudzoziemkami dla osób pracujących w organizacjach pozarządowych, pomocy społecznej, policji i w zespołach interdyscyplinarnych. Powstała mapa usług dostępnych dla migrantek doświadczających przemocy. Działaniom towarzyszyła kampania informacyjna skierowana do społeczności migranckiej nt. różnych form przemocy, a także nt. możliwości szukania wsparcia i reagowania na przemoc. W związku z wojną w Ukrainie Grantobiorca uruchomił Centrum Wsparcia Kobiet i Dzieci „Dobry Start”, gdzie kontynuował działania w ramach projektu.

Dzięki projektowi wypełniono lukę w ofercie pomocowej dla migrantek i zwiększono dostępność wsparcia dla kobiet doświadczających przemocy. Ponad 350 migrantek narażonych na przemoc otrzymało realne wsparcie w sytuacji kryzysu. Temat przemocy w rodzinie zaistniał w społeczności migranckiej, podniosła się świadomość nt. problemu oraz umiejętności rozpoznawania i reagowania na przemoc. Grantobiorca nawiązał współpracę z instytucjami systemu przeciwdziałania przemocy w rodzinie, które z kolei rozwinęły swoje kompetencje w zakresie pracy z migrantami i migrantkami.

Korzystamy z dotacji na rozwój instytucjonalny

W czym możemy Wam pomóc:

Translate »
Content | Menu | Access panel