Sieć Obywatelska Watchdog Polska tak opisuje swoją misję: „Pilnujemy, żeby ludzie wiedzieli, co robi władza. Uczymy mieszkańców, że mogą pytać urzędy, o rzeczy dla nich ważne i pokazujemy, co robić, gdy urzędnicy unikają odpowiedzi.” Głównym celem organizacji jest praca na rzecz ochrony prawa do informacji, gwarantowanego przez Europejską Konwencję Praw Człowieka, polską konstytucję oraz ustawę o dostępie do informacji publicznej. Watchdog monitoruje kwestię dostępu do informacji sprawdzając, jakie informacje są dostępne oraz jak funkcjonują procedury. Edukuje o prawie do informacji, prowadząc Szkołę Inicjatyw Strażniczych (stacjonarny kurs dla watchdogów lokalnych) i (Bez)Nadzieję małej i dużej gminy (zdalny kurs dla osób zainteresowanych jakością rządzenia w gminach), angażuje obywateli do wspólnej analizy dokumentów na platformie sprawdzamyjakjest.pl. Od 2006 roku prowadzi poradnictwo prawne dla osób, które chcą korzystać z prawa do informacji – do 2022 roku udzielił ok. 12 tys. porad (ok. 1,2 tys. rocznie).
W ramach wykorzystania dotacji instytucjonalnej Watchdog Polska m.in. stworzył system stałego monitorowania zmian prawa związanych z prawem do informacji, złożył 4 opinie w procesie konsultacji na poziomie europejskim (w tym wkład do raportu o Rule of Law), przygotował „Raport o stanie jawności w Polsce” i podniósł kompetencje swojego zespołu prawnego.
Dzięki dotacji instytucjonalnej organizacja wzmocniła swoją zdolność wykorzystywania międzynarodowych instrumentów ochrony prawa do informacji, wzmocniła swoją umiejętność koalicyjnego działania z innymi organizacjami, rozwinęła swoją bazę ekspercką i stworzyła sprawną strukturę wykonawczą, z dobrym podziałem zadań i umiejętnością korzystania z zasobów, racjonalnie dzielącą pracę pomiędzy różnych swoich uczestników.