Projekt odpowiada na problem, jakim jest niewielka świadomość różnorodności kulturowej Krakowa i niska wiedza na temat zróżnicowania etnicznego i narodowego miasta. Kraków od wieków jest miastem wielu kultur, etniczności i wyznań, jednak wiedza i świadomość społeczna na temat różnorodności kulturowej miasta nadal jest niewielka i dość powierzchowna. Obecnie w Krakowie mieszka i pracuje coraz więcej cudzoziemców i cudzoziemek. Według różnych szacunków sprzed 2022 r., czyli sprzed inwazji Rosji na Ukrainę, było to około 15,6 a 32,2 tysięcy osób. Po wybuchu wojny liczby te znacznie wzrosły. Jednocześnie obserwuje się nasilenie agresywnych i ksenofobicznych postaw. Skutkiem tej sytuacji jest powierzchowny i zniekształcony obraz Krakowa jako miasta jednolitego kulturowo, co przy obecnej strukturze demograficznej Krakowa może prowadzić do dalszych napięć.
W ramach projektu przeprowadzono szereg działań o charakterze edukacyjnym i integracyjnym na terenie całego Krakowa. Odbyły się trzy spacery tematyczne, literacka gra miejska “Znajdź wielokulturową książkę”, debata o wielokulturowości oraz trzy spotkania kulinarne dla mieszkańców i mieszkanek Krakowa (kuchnia włoska, romska i ukraińska). Powstał również podkast oraz sześć webinarów edukacyjnych, które mogą być używane w ramach edukacji formalnej i nieformalnej.
Projekt posłużył popularyzacji wiedzy na temat wielokulturowego charakteru miasta. Podniosła się świadomość osób uczestniczących w poszczególnych działaniach na temat wpływu kultur obecnych w Krakowie na rozwój miasta. Grantobiorcy udało się dotrzeć do osób, które na co dzień nie są zainteresowane wielokulturowością. Projekt wpłynął też na zwiększenie wiedzy mieszkańców i mieszkanek Krakowa nt. działalności organizacji i instytucji pracujących na rzecz mniejszości narodowych, etnicznych, kulturowych i religijnych.