„Promigracyjne sojusze. Współpraca oddolnych inicjatyw z podmiotami formalnymi w Polsce” to projekt aktywistyczno-badawczy. Naszym celem było zbadanie mechanizmów współpracy między oddolnymi inicjatywami działającymi w obszarze migracji i uchodźstwa a podmiotami formalnymi. Zidentyfikowaliśmy motywacje do podjęcia współpracy, a także przeszkody i bariery, które pojawiają się w trakcie współdziałania.
Działania kierowaliśmy do oddolnych inicjatyw, zaangażowanych pomocowo, edukacyjnie i informacyjnie w kwestie uchodźstwa i migracji, które działają obecnie (lub od 2015) oraz do sformalizowanych podmiotów z nimi współpracujących lub chcących współpracować (m.in. instytucji samorządowych, firm, mediów, organizacji społecznych).
W ramach projektu przeprowadziliśmy wywiady z grupami nieformalnymi, podmiotami sformalizowanymi, case study oraz pogłębione wywiady grupowe. Wyniki badań oraz działania aktywistyczne przybrały formę rekomendacji dla osób wspierających osoby z doświadczeniem migracji i uchodźstwa z obu typów organizacji. Powstały „Promigracyjne sojusze – raport z badań” oraz „Vademecum praktyki dobre współpracy”. Obie publikacje spopularyzowaliśmy przy użyciu różnych form komunikacji, publikacji naukowych i popularnonaukowych, cyklu warsztatów i konferencji hybrydowej. Zsieciowaliśmy ze sobą grupy promigracyjne z podmiotami formalnymi. Wierzymy, że zwiększyło to ich efektywność, częstotliwość i zakres współdziałania, a w konsekwencji skuteczniej wspierają one uchodźców i migrantów w Polsce.
Jednocześnie ze względu na sytuację na granicy polsko-białoruskiej oraz wojnę w Ukrainie opracowane materiały mogą być przydatne dla grup i podmiotów, które wspierają osoby z doświadczeniem uchodźczym. Zarówno raport, jak i vademecum są nieodpłatnie dostępne po pobrania dla każdego na stronie domowej projektu.
Ze względu na interdyscyplinarny charakter projektu, współpracowaliśmy z Partnerami o wzajemnie uzupełniających się kompetencjach i perspektywach: instytucją badawczą (Centrum Badań Migracyjnych na UAM), grupą prouchodźczą (Stowarzyszenie „Laboratorium Działań dla Pokoju”) oraz aktywistami i aktywistkami. Działania prowadziliśmy m.in. w Poznaniu, Krakowie i Warszawie.