fbpx
Współpraca oddolnych inicjatyw promigracyjnych z podmiotami formalnymi w Polsce
Obszar wsparcia:
rozwój sektora obywatelskiego
Miejscowość (siedziba):
Poznań
Województwo (siedziba):
wielkopolskie
Okres realizacji:
01-04-2021 - 30-06-2023
Status:
w realizacji
Koszt projektu:
102 000,00 EUR
Dotacja:
102 000,00 EUR
Zasięg:
ogólnopolski

Nasze doświadczenia aktywistyczne oraz udział w badaniach społecznych potwierdzają, że między oddolnymi grupami a sformalizowanymi podmiotami pojawiają się uprzedzenia i napięcia. Na te różnice nakłada się społeczna nieufność związana z tematem migracji i uchodźstwa w Polsce. Brakuje publikacji opisujących te napięcia oraz rekomendujących sposoby współdziałania.
Naszym celem jest zbadanie mechanizmów współpracy między oddolnymi inicjatywami działającymi w obszarze migracji i uchodźstwa a różnymi organizacjami i instytucjami. Zidentyfikujemy motywacje do podjęcia współpracy, a także przeszkody i bariery, które pojawiają się w trakcie współdziałania.
Działania kierujemy do oddolnych inicjatyw, zaangażowanych pomocowo, edukacyjnie i informacyjnie w kwestie uchodźstwa i migracji, które działają obecnie oraz do sformalizowanych podmiotów z nimi współpracujących lub chcących współpracować (m.in. instytucji samorządowych, firm, mediów, organizacji społecznych).
Wyniki badań oraz działania aktywistyczne przybiorą formę rekomendacji dla osób wspierających migrantów i uchodźców z obu typów organizacji. Spopularyzujemy je przy użyciu interaktywnych form komunikacji, publikacji naukowych i popularnonaukowych, cyklu warsztatów i konferencji hybrydowej. Za pomocą tych działań pomożemy nawiązać współpracę pomiędzy grupami promigracyjne z organizacjami i instytucjami. Wierzymy, że zwiększą one efektywność, częstotliwość i zakres współdziałania, a w konsekwencji skuteczniej wesprą uchodźców i migrantów w Polsce.
Ze względu na interdyscyplinarny charakter projektu, współpracujemy z partnerami o wzajemnie uzupełniających się kompetencjach i perspektywach: instytucją badawczą (Centrum Badań Migracyjnych na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu), grupą prouchodźczą (Salam Lab), zespołem dziennikarzy (Outriders) oraz aktywistami i aktywistkami. Zlokalizowanie zespołu w Poznaniu, Krakowie i Warszawie pomoże w realizacji projektu.

Print Friendly, PDF & Email

W czym możemy Wam pomóc:

Translate »
Content | Menu | Access panel