Długofalowym celem realizowanego przez nas projektu jest uproszczenie warunków formalno-prawnych dla polskich organizacji społecznych. Celem pośrednim jest zwiększenie zdolności lokalnych organizacji do prowadzenia działań rzeczniczych w tej sprawie.
Projekt odpowiada na problem, którym są rosnące wymogi formalne stawiane organizacjom, utrudniające angażowanie się obywateli i zniechęcające ich do działania na rzecz innych i dobra wspólnego. Niestety, bariery te zamiast maleć, rosną z roku na rok, na co wskazuje między innymi raport „Kondycja organizacji pozarządowych 2018” przygotowany przez Stowarzyszenie Klon/Jawor, zgodnie z którym biurokracja administracji publicznej jest problem utrudniającym działalność 59% organizacji. Stan ten skutkuje znużeniem i wypaleniem liderów, przytłoczonych ilością obowiązków – taki fakt sygnalizuje prawie połowa z nich. Ma to też wpływ na spadek liczby członków organizacji („Sektor non-profit w 2018 r.”, GUS, 2020).
W ramach projektu planujemy organizację 25 spotkań, 64 webinariów, prowadzenie biura monitoringu, kampanię #prosteNGO i rozbudowę „Tez ws. uproszczeń”, czyli zbioru propozycji zmian w najważniejszych ustawach regulujących działalność społeczną.
Rezultatem naszych działań będzie włączenie co najmniej 100 lokalnych organizacji w działania na rzecz uproszczeń formalności w działalności społecznej, a przez to zwiększenie ich potencjału organizacyjnego m.in. do działań monitoringowych i rzeczniczych.
Projekt realizujemy w partnerstwie. Partner, Polska Fundacja im. Roberta Schumana z siedzibą w Warszawie, ma większe doświadczenie we współpracy z dużymi podmiotami i instytucjami, także z administracją publiczną – krajową i europejską. Z uwagi na powyższe doświadczenie, w ramach projektu Partner prowadzi biuro monitoringu prawa, zlokalizowane w Warszawie, jest też współodpowiedzialny za promocję i za organizację spotkania otwierającego projekt.