W 2013 roku w odpowiedzi na coraz pilniejsze potrzeby adaptacji do zachodzących zmian klimatu, równolegle do europejskiej strategii w tym zakresie, został opracowany i przyjęty przez polskie władze Strategiczny Plan Adaptacji. Był on pierwszym krokiem do przygotowania i wdrożenia nowoczesnych działań adaptacyjnych, także w gospodarce wodnej. Niestety nie został wdrożony, a wiele działań Wód Polskich jest wręcz niezgodne z założeniami planu. Temat katastrofy klimatycznej jest pilny i ważny, a jednak wielu obywateli/ek wciąż nie wie o problemach gospodarowania wodą, wpływie poszczególnych sektorów gospodarki na jej stan, działaniach jakie powinny zostać podjęte, by móc w przyszłości łagodzić skutki zmian klimatu.
Przygotujemy opracowania i przystępne infografiki m.in. na temat: skutecznych i trwałych rozwiązań łagodzących skutki ekstremalnych zjawisk pogodowych i hydrologicznych – suszy i powodzi oraz wpływu kopalni i energetyki węglowej na zasoby wodne – ich ilość i jakość. Materiały upowszechnimy, dzięki mediom społecznościowym, wydarzeniom medialno-edukacyjnym oraz współpracy z innymi organizacjami pozarządowymi. Zaangażujemy obywatel(k)i i organizacje pozarządowe w ogólnopolskie konsultacje: aktualizacje Planów Gospodarowania Wodami w Dorzeczach, aktualizacje Planów Zarządzania Ryzykiem Powodziowym Odry i Wisły oraz krajowych i regionalnych programów operacyjnych regulujących wykorzystanie środków Unii Europejskiej po roku 2020. Przygotujemy interpelacje poselskie dotyczące polityki wodnej państwa i adaptacji do zmian klimatu.
Partnerami projektu są Towarzystwo na rzecz Ziemi, które wspiera nas swoją naukową wiedzą dotyczącą wpływu elektrowni i elektrociepłowni na stan wód w Polsce oraz Siostry Rzeki, które zorganizują wydarzenia plenerowe nad rzekami, by nagłośnić zagrożenia dla zasobów wodnych w Polsce i upowszechnić właściwe do nich podejście w dobie katastrofy klimatycznej.