fbpx
Obywatele dla Wody
Obszar wsparcia:
aktywność obywatelska
Miejscowość (siedziba):
Warszawa
Województwo (siedziba):
mazowieckie
Partnerzy:
Siostry Rzeki, Kraków, Polska
Towarzystwo na rzecz Ziemi, Oświęcim, Polska
Okres realizacji:
01-12-2020 - 22-12-2023
Status:
zakończony
Koszt projektu:
71 704,98 EUR
Dotacja:
64 592,45 EUR
Zasięg:
ogólnopolski
Typy działań:
akcje i kampanie społeczne, działania artystyczne, działania na rzecz ochrony środowiska, działania rzecznicze, działania strażnicze, działania zmierzające do zmiany/ustanowienia nowych rozwiązań prawnych, partycypacja obywatelska
Grupy docelowe:
aktywiści / liderzy społeczności, społeczeństwo

Jednym z ogromnych problemów współczesnego świata jest rozsądne gospodarowanie zasobami wodnymi. Chcieliśmy zwiększyć świadomość obywateli w tym temacie oraz zachęcić ich do udziału w konsultacjach dokumentów krajowej polityki wodnej i działaniach na rzecz ochrony wód, ale także jako organizacje podjąć działania rzecznicze wspierające wprowadzanie systemowych zmian na rzecz lepszego gospodarki zasobami wodnymi.

W ramach projektu przygotowaliśmy 8 eksperckich opracowań tematycznych dotyczących właściwej adaptacji gospodarki wodnej, jedną rekomendację dotyczącą zmian w energetyce węglowej wykorzystującej wody powierzchniowe do chłodzenia oraz jedno opracowanie podsumowujące monitoring elektrowni i elektrociepłowni węglowych. Przy tworzeniu tych dokumentów strategicznych skonsultowaliśmy się z 21 organizacjami. Dotarliśmy do 315 obywateli poprzez realizację 4 wydarzeń plenerowych. Opracowaliśmy również 4 interpelacje poselskie.

Nasze działania przyniosły wzrost aktywizmu społecznego (głównie młodzieżowo-kobiecego) w obszarze ochrony wód i właściwych rozwiązań adaptacyjnych do zmian klimatu. Paradoksalnie pomogła w tym katastrofa ekologiczna na rzece Odrze w roku 2022 Dzięki temu (i naszym działaniom) nastąpił gwałtowny wzrost liczby projektów „wodnych” i oddolnych akcji nadrzecznych, które nie ograniczały się tylko do zbiórki śmieci, ale były okazją do zabierania głosu przeciwko polityce wodnej państwa. Odnotowaliśmy też wzrost zainteresowania organizacji pozarządowych sprawami wody w rządowych dokumentach strategicznych.

Korzystamy z dotacji na rozwój instytucjonalny

Organizacja otrzymała dodatkową dotację w wysokości 8 947,00 EUR, w ramach konkursu Mocniejszym Głosem, na upowszechnienie produktów i rezultatów osiągniętych w zrealizowanym projekcie.
https://www.youtube.com/watch?v=vMkorfnfPx8

W czym możemy Wam pomóc:

Translate »
Content | Menu | Access panel