fbpx
Spotkajmy się! Od interakcji i emancypacji po równość
Obszar wsparcia:
wykluczenie społeczne
Miejscowość (siedziba):
Warszawa
Województwo (siedziba):
mazowieckie
Partnerzy:
Fundacja Interakcja, Kraków, Polska
Okres realizacji:
01-01-2022 - 31-12-2023
Status:
zakończony
Koszt projektu:
30 760,33 EUR
Dotacja:
24 126,50 EUR
Zasięg:
ogólnopolski
Typy działań:
działania edukacyjne, poradnictwo
Grupy docelowe:
LGBT+

Projekt odpowiada na potrzebę umacniania sieci osób interpłciowych oraz przeciwdziałania ich dyskryminacji. Około 1,7% społeczeństwa ma nietypowe cechy płciowe (ONZ). W Polsce prawie co 50 osoba to osoba interpłciowa, tzn. urodzona z ciałem, które nie wpisuje się w społeczne lub medyczne definicje typowych ciał żeńskich bądź męskich. Tabuizacja interpłciowości powoduje izolację, poczucie osamotnienia i problemy psychiczne. Rodzice i młode osoby interpłciowej pozostawieni są bez wsparcia psychospołecznego. Według danych Agencji Praw Podstawowych Unii Europejskiej 62% osób interpłciowych było dyskryminowanych w co najmniej jednym obszarze życia w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Część organizacji LGBT dodaje przedrostek inter- do opisu swoich działań, jednak w rzeczywistości brakuje dedykowanych działań skierowanych szczególnie do tej grupy, a większość potrzeb osób interpłciowych i ich bliskich pozostaje niezaspokojona.

Działania realizowane w ramach projektu były skierowane głównie do osób interpłciowych i ich bliskich oraz do grup zawodowych mających kontakt z osobami interpłciowymi (nauczyciele i nauczycielki, pedagodzy i pedagożki, psychologowie i psycholożki). Organizowano spotkania społeczności w ramach grup wsparcia dla łącznie 42 osób (w tym spotkania rodziców dzieci interpłciowych oraz spotkania dorosłych osób interpłciowych), warsztaty i webinaria eksperckie. Warsztaty dla psychologów i psycholożek oraz webinaria dla nauczycieli i nauczycielek i osób pracujących w telefonach zaufania (łącznie 100 osób) miały na celu podniesienie standardów wsparcia dla osób interpłciowych i ich bliskich. W ramach projektu przygotowano również materiały edukacyjne takie jak podcasty (12 odcinków) i dwie broszury: „Interpłciowość – czy wiesz co to znaczy?” oraz „Płodność, związki i intymność — jak oferować wsparcie osobom dorosłym ze zróżnicowanymi cechami płciowymi”.

W rezultacie podniosła się wiedza osób interpłciowych i ich bliskich nt. interpłciowiości i przysługujących im praw, przełamano ich poczucie izolacji. Podniósł się również poziom wiedzy oraz kompetencje grup zawodowych pracujących z osobami interpłciowymi. Wydane w ramach projektu materiały uzupełniają lukę, jaką jest brak polskojęzycznych eksperckich materiałów nt. interpłciowości.

Korzystamy z dotacji na rozwój instytucjonalny

W czym możemy Wam pomóc:

Translate »
Content | Menu | Access panel