Projekt był odpowiedzią problem narastających konfliktów wokół kurczącej się miejskiej zielonej przestrzeni publicznej, w Bydgoszczy (ponad 300-tysięcznym mieście w województwie kujawsko-pomorskim), jej niewystarczającej ochrony oraz braku skutecznych narzędzi pozwalających na współpracę oraz angażowanie obywateli w decydowanie o kształcie zieleni w miastach.
W ramach projektu zostały zrealizowane następujące działania:
1. Diagnoza systemu zarządzania zielenią w Bydgoszczy
Diagnoza systemu zarządzania zielenią w Bydgoszczy, podsumowana w formie raportu, wskazała główne problemy i wyzwania związane z roślinnością i drzewami w mieście, a także ze społecznymi aspektami funkcjonowania zieleni, w tym a) niską rangę i niewidoczność zieleni w mieście, b) niski poziom przepływu informacji i współpracy między jednostkami miejskimi, których działania dotyczą zieleni oraz między organizacjami społecznymi i mieszkańcami, c) brak współpracy między organizacjami społecznymi, mieszkańcami, a instytucjami odpowiedzialnymi za zieleń w mieście i d) niską świadomość roli zieleni w mieście wśród ogółu mieszkańców
2. Praca nad narzędziami wspierającymi zarządzanie zielenią w Bydgoszczy
Przeprowadziliśmy 10 warsztatowych spotkań grupy – Zespołu ds. zieleni, pracującej w oparciu o metodologię Community of Practice. Z 53 osób, które zostały powołane do Zespołu ds. zieleni regularnie w spotkaniach uczestniczyło 40 osób (każda z nich w minimum 4 spotkaniach).
Celem pracy grupy było przede wszystkim wypracowanie dwóch produktów związanych z zarządzaniem zielenią: Bydgoskich Standardów Zieleni (lokalnych wytycznych kształtowania zieleni) oraz założeń do aplikacji IT mającej wspierać zarządzanie zielenią.
3. Zielone interwencje
Przeprowadziliśmy także 4 zielone interwencje fizycznie zmieniając zieloną tkankę miasta przy zaangażowaniu szerszego grona mieszkańców miasta – m.in. nasadzenia w zaniedbanych miejskich przestrzeniach.
4. Ewaluacja
Na bieżąco prowadziliśmy wewnętrzną ewaluację realizowanych w projekcie działań – zarówno w zespole projektowym z Partnerem – Urzędem Miasta Bydgoszcz jak i podczas spotkań Zespołu ds. zieleni.
Udało się powołać Zespół ds. zieleni – grupy, która ma duże poczucie odpowiedzialności za miejską zieleń i wypracowane w projekcie rezultaty.
Kolejnym rezultatem projektu była aplikacja IT wspierająca zarządzanie zielenią miejską, dostosowana do potrzeb i oczekiwań zarówno osób odpowiedzialnych za zarządzanie zielenią z poziomu instytucji miejskich, jak i potrzeb społecznych.
Z ewaluacji, przeprowadzonej wśród członków Zespołu ds. zieleni wynika, że zdobyli oni nową wiedzę i kompetencje w obszarze zarządzania i ochrony zieleni miejskiej. Najczęściej osoby te wskazywały na poznanie i zrozumienie złożoności systemu zarządzania zielenią, procedur i odpowiedzialności oraz specjalistycznej wiedzy. Wielomiesięczna praca wyposażyła sprawiła, że nabrali przekonania o wadze systemu zieleni w mieście.
Działania projektowe uruchomiły też potencjał współpracy na rzecz miejskiej zieleni zarówno między różnymi jednostkami miasta, jak i między miejskimi instytucjami i organizacjami społecznymi czy mieszkańcami.