fbpx
DziałaMY – program rozwoju edukacji obywatelskiej w Wielkopolsce
Obszar wsparcia:
aktywność obywatelska
Miejscowość (siedziba):
Poznań
Województwo (siedziba):
wielkopolskie
Partnerzy:
Okres realizacji:
01-02-2021 - 31-08-2022
Status:
w realizacji
Koszt projektu:
79 600,00 EUR
Dotacja:
74 770,00 EUR
Zasięg:
regionalny
Typy działań:
działania aktywizujące społeczności lokalne (animacja), działania edukacyjne, działania rzecznicze, partycypacja obywatelska, samoorganizacja / samopomoc
Grupy docelowe:
dzieci, młodzież, nauczyciele, samorządowcy, urzędnicy i pracownicy instytucji publicznych

Doświadczenie nasze i naszego partnera – Stowarzyszenia Metropolia Poznań (SMP) wskazują na niską partycypację obywatelską i społeczną wśród młodzieży w województwie wielkopolskim. Badania SMP przeprowadzone w 2018 roku wśród uczniów i uczennic szkół podstawowych w Poznaniu pokazały duże braki w wiedzy dotyczącej konsultacji i budżetów obywatelskich w grupie 13-15 latków. Spośród badanych jedynie 3 ze 120 uczniów przyznało, że głosowało w Poznańskim Budżecie Obywatelskim 2018 – mimo, że w Poznaniu młodzież może głosować bez ograniczeń wiekowych. Dane z dokumentu „Raport BO 2018. Budżety obywatelskie w Metropolii Poznań” oraz nasze doświadczenia z poprzednich projektów wskazują na niską frekwencję w głosowaniach budżetu obywatelskiego w gminach w Wielkopolsce oraz na potrzebę większego zaangażowania młodzieży.

Aby rozwinąć partycypację obywatelską młodzieży oraz zwiększyć ich zaangażowanie w sprawy publiczne, stworzymy w 20 gminach w Wielkopolsce Szkolne Kluby Młodego Obywatela angażujące uczniów i uczennice oraz nauczyciel(k)i. Młodzież z każdego Klubu weźmie udział w cyklu warsztatów, zorganizuje debaty oksfordzkie i szkolny budżet obywatelski w swojej szkole. Na podstawie rozmów z mieszkańcami/nkami gmin, młodzież zorganizuje akcje lub kampanie ekologiczne dotyczące sprzątania parków, kwestii smogu lub segregacji śmieci czy o wykorzystywaniu wody deszczowej. Zorganizujemy szkolenia dla osób pracujących w samorządach o tym jak aktywizować obywatelsko młode osoby i jak włączać ich w procesy partycypacyjne.
Nasz partner wesprze nas wiedzą i doświadczeniem w prowadzeniu rekrutacji, szkoleń w samorządach i warsztatów w szkołach oraz w organizowaniu debat i Szkolnych Budżetów Obywatelskich.

Print Friendly, PDF & Email

Korzystamy z dotacji na rozwój instytucjonalny

W czym możemy Wam pomóc:

Content | Menu | Access panel