Projekt odpowiada na problem przemocy ze względu na płeć wobec uchodźczyń w Polsce. Zgodnie z corocznymi raportami Urzędu do Spraw Cudzoziemców w latach poprzedzających realizację projektu wśród osób starających się o ochronę międzynarodową dominowały rodziny z dziećmi, przede wszystkim z Północnego Kaukazu (Czeczenia) i Środkowej Azji (Tadżykistan). Często w rodzinach tych funkcjonują patriarchalne modele, w których dochodzi do przemocy psychicznej czy ekonomicznej, a także do przemocy fizycznej wobec kobiet i dzieci. Podobne wnioski płyną również z badania przeprowadzonego przez Grantobiorcę w ośrodkach dla cudzoziemców. Niestety, przemoc wobec kobiet jest powszechnym zjawiskiem, a poziom wiedzy o przysługujących kobietom prawach i procedurach policyjnych – bardzo niski.
W ramach projektu wyłoniono 11 liderek – uchodźczyń i migrantek z Czeczenii, Gruzji, Białorusi i Ukrainy – które przygotowano do edukacji antyprzemocowej i wspierania uchodźczyń doświadczających przemocy. Zorganizowano trzy spotkania sieciujące, a następnie kilkudniowy obóz szkoleniowy, podczas którego uczestniczki wzięły udział w szkoleniu samoobrony i asertywności dla kobiet WenDo, a także w zajęciach z arteterapii, prawa i procedur Niebieskiej Karty, warsztatach radzenia sobie ze stresem i w zajęciach jogi. Liderki przygotowywały również szkolenia dla kobiet ze swoich społeczności lokalnych, a swoje pomysły skonsultowały z ekspertką podczas obozu. Obyło się w sumie 7 szkoleń prowadzonych przez uczestniczki projektu – w Łomży, Dębaku, Białymstoku, Lininie, Chełmie, Czerwonym Borze. Warsztaty obejmowały przekazanie informacji na temat różnych form przemocy oraz możliwości otrzymania wsparcia, a także szkolenie z podstaw samoobrony. Uczestniczki projektu wzięły również udział w zjeździe podsumowującym oraz w indywidualnych spotkaniach coachingowych.
Dzięki projektowi wyłoniono i wzmocniono 11 liderek – kobiet ze społeczności uchodźczej. Podniosły one swoją wiedzę z zakresu przeciwdziałania przemocy ze względu na płeć oraz pracy edukacyjnej w tym obszarze. Przeszkolone liderki poprowadziły krótkie pilotażowe zajęcia w swoich środowiskach dla innych kobiet narażonych na przemoc – w sumie dla 49 osób. Dzięki temu podniosła się świadomość innych uchodźczyń na temat problemu przemocy i wiedza o tym, gdzie można szukać wsparcia.