fbpx
Kobieca perspektywa zarządzania w sporcie
Obszar wsparcia:
prawa człowieka
Miejscowość (siedziba):
Łódź
Województwo (siedziba):
łódzkie
Partnerzy:
Klub Sportowy Kontra, Łódź, Polska
Okres realizacji:
01-01-2022 - 29-02-2024
Status:
zakończony
Koszt projektu:
69 941,94 EUR
Dotacja:
68 801,94 EUR
Zasięg:
ogólnopolski
Typy działań:
działania informacyjne, działania rzecznicze
Grupy docelowe:
decydenci, kobiety, profesjonaliści

Projekt odpowiada na problem dyskryminacji kobiet w sporcie. Kobiecy sport jest ignorowany i niedofinansowany, a sportowczynie często doświadczają seksizmu i przemocy. W rezultacie kobiety rzadziej uprawiają sport, nie angażują się w procesy decyzyjne i zarządzanie. Mimo że ? osób trenujących w klubach sportowych to kobiety, to stanowią one tylko 16% kadry trenerskiej i tylko 10% składu zarządów. To przede wszystkim mężczyźni decydują o rozwoju dyscyplin, rozdziale środków, strategiach lokalnych dotyczących rozwoju kultury fizycznej i innych regulacjach.

Projekt obejmował szereg działań – edukacyjnych, sieciujących, informacyjnych, motywacyjnych i rzeczniczych skierowanych do kobiet i mężczyzn działających w różnych obszarach sportu w całej Polsce. W ramach projektu Grantobiorca zorganizował 5 konferencji szkoleniowych pn. “Gram, trenuję, zarządzam, sędziuję” dla 200 osób działających w sporcie. Dwie konferencje odbyły się w Łodzi, pozostałe w Gdańsku, Koninie i Łęcznej. Warsztaty i spotkania prowadzone były przez 29 kobiet – ekspertek – i dotyczyły takich tematów jak praca sędziowska, praca trenerska, zarządzanie klubem sportowym, współpraca z samorządem lokalnym, kształtowanie lokalnej polityki sportowej, finanse klubu sportowego, pozyskiwanie środków na działania klubu, budowanie wizerunku klubu i współpraca z mediami, przeciwdziałanie dyskryminacji w dokumentach strategicznych organizacji sportowych i kontraktach zawodniczych, wolontariat i praca społeczna, kształtowaniu lokalnej polityki sportowej. W ramach programu mentorsko-coachingowego, tzw. Modelowego Pakietu Wzmocnień, 21 liderek otrzymało wsparcie indywidualne, a część z nich wzięła udział w warsztatach samoobrony i asertywności WenDo. Program zaowocował m.in. powstaniem 4 nowych organizacji sportowych. Powstała również pierwsza w Polsce baza ekspertek w sporcie, w której obecnie znalazły się sylwetki 46 ekspertek z całej Polski, z różnych obszarów i dyscyplin sportu (trenerki, menadżerki, fizjoterapeutki, psycholożki sportowe). Opracowano zbiór dobrych praktyk dotyczących funkcjonowania rad spotu w Polsce i za granicą.

Dzięki projektowi kobiety zostały wzmocnione jako liderki i ekspertki sportowe, podniosły swoje kompetencje zarządzania klubami sportowymi oraz wpływania na polityki, zdobyły również wiedzę nt. rozpoznawania i reagowania na dyskryminację i seksizm w sporcie. Wzrosła widoczność i uznanie dla kobiet działających w kulturze fizycznej, podniosła się również świadomość środowisk sportowych nt. nierównego traktowania kobiet w sporcie. Opracowany zbiór dobrych praktyk ma duży potencjał i w przyszłości może służyć wspieraniu zrównoważonej polityki sportowej na najniższych poziomach lokalnych.

Korzystamy z dotacji na rozwój instytucjonalny

W czym możemy Wam pomóc:

Translate »
Content | Menu | Access panel