Według raportu Rzecznika Praw Obywatelskich „Sytuacja osób LGBT w Polsce” od 2018 roku, równolegle z gwałtownym wzrostem liczby marszy równości organizowanych w polskich miastach, coraz częściej ograniczana jest ochrona prawa do pokojowego gromadzenia się, jak i zapewnienie bezpieczeństwa osobom uczestniczącym w tych zgromadzeniach. „Poza niebezpieczeństwem ze strony kontrmanifestantów, marsze równości znalazły się także w obliczu zagrożenia zakazem ich organizacji przez organy gminy – prezydentów miast, nieprawidłowo stosujących przepisy ustawy z dnia 24 lipca 2015 r. Prawo o zgromadzeniach”. W chwili obecnej każda grupa marszowa musi radzić sobie własnymi zasobami. Wiele z nich nie ma doświadczenia w organizacji tego typu zgromadzeń, ani wystarczającej wiedzy prawnej, by odpierać ataki prawicowych organizacji. Wiele osób mierzy się z wypaleniem aktywistycznym.
Projekt ma na celu uwspólnienie wiedzy i wzmocnienie kompetencji oraz koordynacji i komunikacji między poszczególnymi grupami organizującymi marsze równości.
Zorganizujemy Kongres Miast Maszerujących – spotkanie wszystkich osób organizujących marsze równości z całej Polski. Skorzystamy z okazji do sieciowania i wymiany doświadczeń, a także zorganizujemy specjalistyczne szkolenia odpowiadające na zgłoszone potrzeby aktywistyczne. Zawiążemy koalicję i uruchomimy stronę internetową z informacjami na temat ruchu z poradnikiem dla osób uczestniczących w demonstracjach. Przeprowadzimy również cykl szkoleń regionalnych w 6 miejscach Polski oraz webinar prawny na platformie Zoom przed rozpoczęciem sezonu marszowego.
Uczestnikami projektu będą grupy marszowe z całej Polski. W kongresie uczestniczyć będzie 70 osób z 27 miast.
Końcowym rezultatem będzie promocja swobód obywatelskich, bezpieczniejsze marsze równości i inne zgromadzenia w obronie grup wykluczonych (niekoniecznie osób LGBT+), w które angażują się grupy marszowe (tj. manifa, strajk klimatyczny, demonstracje w obronie konstytucji).