Szacuje się, że Polsce w gospodarstwach domowych żyje 130 tys. osób powyżej 16 r.ż. z orzeczeniem niepełnosprawności intelektualnej. Nie udało się dotąd stworzyć kompleksowego systemu środowiskowego wsparcia dla dorosłych osób z niepełnosprawnością intelektualną. Braliśmy udział w opracowaniu modelu środowiskowego wsparcia dorosłych osób z niepełnosprawnością intelektualną Bezpieczna Przyszłość, który główną oś pracy środowiskowej opiera na tworzeniu wokół osoby z niepełnosprawnością intelektualną kręgów przyjaznych osób – kręgów wsparcia. Aktualnie model jest testowany w 8 społecznościach. Po roku testowania widać efekty pracy i skuteczność zaproponowanych rozwiązań
Celem projektu jest wypracowanie środowiskowego systemu wsparcia dorosłych osób z niepełnosprawnością intelektualną na czas kiedy pozostaną lub już żyją bez rodziców/opiekunów w 3 środowiskach lokalnych: Tarnów, Bytom, Zgierz.
Bezpośrednim wsparciem obejmiemy 30 osób (15 dorosłych z niepełnosprawnością intelektualną oraz 15 rodziców/opiekunów). W każdym mieście zainicjujemy środowiskowe wsparcie rodzin i osób z niepełnosprawnością intelektualną: utworzymy koalicje sojuszników – podmiotów, które chcą pracować na rzecz rozwiązań włączających. Działaniami edukacyjnymi obejmiemy 15 przedstawicieli/ek z środowisk lokalnych, co przyczyni się do wypracowania w każdej z 3 społeczności koncepcji lokalnego Centrum Kręgów Wsparcia.
Działania prowadzone będą w partnerstwie Polskim Stowarzyszeniem na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną, z wykorzystaniem jego wiedzy i doświadczenia w pracy z osobami z niepełnosprawnością intelektualna. Partner zajmie się bezpośrednim wsparciem osób uczestniczących w projekcie, a 3 jego Koła będą pełnić funkcję lokalnych operatorów.